Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
- Milli Savunma Bakanı Yılmaz: - "Bu ülkede özgürce yaşamanın bedeli, bu ülkenin şehit ve gazi olan evlatları tarafından can ve kan olarak ödenmiştir. Dün bu bedel ödendi, bugün de bu bedelin ödenmesine devam edilmektedir yarın da bu bedel gerekirse ödenecektir" - "Bu ülkede 'önce vatan millet' diyenler var, vatan için anadan, yardan, serden geçenler var. Bu ülkede 'ezan dinmez, bayrak inmez, şehitler ölmez' diyenler var. Bunlar var oldukça, bu milleti hiç kimse diz çöktüremeyecektir" - "Bu ülkede bayrakla dertleşen, toprakla birleşen can verip devleşen birileri var oldukça Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Bundan hiçkimsenin şüphesi olmasın" - "En zayıf dönemde bu milleti istedikleri noktaya getiremeyenler en güçlü dönemde bu milleti istedikleri noktaya hiç getiremeyeceklerdir"

ÇANAKKALE (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bu ülkede özgürce yaşamanın bedeli, bu ülkenin şehit ve gazi olan evlatları tarafından can ve kan olarak ödenmiştir. Dün bu bedel ödendi, bugün de bu bedelin ödenmesine devam edilmektedir yarın da bu bedel gerekirse ödenecektir" dedi.

Yılmaz, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tarihin en şanlı sayfalarından biri olan Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yıl dönümünü kutladı.

Bu vesileyle hem manevi huzurunda bulundukları aziz Çanakkale şehitlerinin hem de bugüne kadar ülkenin değerleri için en büyük fedakarlığı yaparak Türk halkını bugün de özgürce yaşatan şehitleri rahmetle andıklarını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Mekanları cennet olsun. Bir zaferin büyüklüğü rakibin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Bugün kutlamakta olduğumuz zafer, gerçekten çok büyük bir zaferdir. Savaştığımız ülkeler o zamanın en büyük gücü. Üzerinde güneş batmayan imparatorlukların ve yenilmez olduğu düşünülen donanmaların sahipleriydiler."

- "Çanakkale Zaferi, İstiklal Savaşı'nın ön sözüdür"

Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" şiirini okuyan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu aziz milletin evladı olan Mehmetçikleri bedenlerinin üst üste yığılmasıyla oluşan bu Anadolu'da bu vatan toprağının her karışında istiklal uğrunda namus yolunda bir Mehmet can verdi. Çanakkale Savaşı'nın zaferle sonuçlanması, bu millete özgüveni kazandırdı.
Bu özgüvenle İstiklal Savaşı'na girildi ve övünerek yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Bu nedenle Çanakkale Zaferi, İstiklal Savaşı'nın ön sözüdür diyorum."

- "Bu milleti hiç kimse diz çöktüremeyecektir"

Yılmaz, bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkeyi bağımsızlığa götüren savaşların kahramanlarını saygı ve hürmetle andığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu ülkede özgürce yaşamanın bedeli, bu ülkenin şehit ve gazi olan evlatları tarafından can ve kan olarak ödenmiştir. Dün bu bedel ödendi, bugün de bu bedelin ödenmesine devam edilmektedir yarın da bu bedel gerekirse ödenecektir. Çünkü şehitliği iki cihanda alınabilecek hediye sayarız. Bu ülkede 'önce vatan millet' diyenler var, vatan için anadan, yardan, serden geçenler var. Bu ülkede 'ezan dinmez, bayrak inmez, şehitler ölmez' diyenler var. Bunlar var oldukça, bu milleti hiç kimse diz çöktüremeyecektir. Bu ülkede bayrakla dertleşen, toprakla birleşen, can verip devleşen birileri var oldukça Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Bundan hiçkimsenin şüphesi olmasın."

Bugün, şehitlerin manevi huzurunda olduklarını ifade eden Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Onlara şunu söylüyorum; huzur içinde uyuyun. Uğruna can verdiğiniz değerleri ilelebet yaşatacağız. En zayıf dönemde bu milleti istedikleri noktaya getiremeyenler, en güçlü dönemde bu milleti istedikleri noktaya hiç getiremeyeceklerdir. Çünkü Çanakkale Zaferi'ni kazandıran ruh bugün capcanlı, milletimizle birlikte yaşıyor ve yaşamaya devam edecektir. Bu vatan için can verenler oldukça nehirleri gazi, dağları kahraman her taşı yakut olan bu vatanda ebediyen bu millet izmihlal olmayacaktır. (Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal)."