Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı
- Çanakkale kordon boyunda meslek lisesi cilt bakımı bölümü öğrencileri, çocuklar üzerinde yaptıkları makyajlarla savaş sırasında oluşan yara, kesik ve yanıkları temsili olarak uyguladı

ÇANAKKALE (AA) - Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Çanakkale kordon boyunda kız meslek lisesi cilt bakımı bölümü öğrencileri, savaş sırasında oluşan yara, kesik ve yanıkları plastik makyaj yaptıkları çocuklar üzerinde temsili olarak uyguladı.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı nedeniyle 18 Mart Stadyumu ve Şehitler Abidesi'ndeki törenler dışında il merkezindeki kordon boyunda da bazı etkinlikler gerçekleştirildi.

Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi cilt bakımı bölümüne devam eden kız öğrenciler, kurdukları stantta, artistik plastik makyaj dersi uygulamalarıyla savaşta alınan yara, kesik ve yanıkları dramatize etti.

Etkinliğe büyük ilgi gösteren çocukların önemli bölümü, ellerine yara ve kesik makyajı yaptırdı, bazıları da yüzlerinde ve kollarında mermi izini tercih etti.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla yoğun kalabalığın oluştuğu kordonda vatandaşlar, yaralı asker ve onunla ilgilenen hemşireyi canlandıran oyuncular ile fotoğraf çektirdi.

Çanakkale Merkez Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri de kordondaki vatandaşlara, buğday çorbası ve üzüm hoşafı dağıttı.

İbn-i Sina Mesleki ve Anadolu Lisesi öğrencileri de dönemi anlatan sağlık çadırında, tedavi gören asker, burada görevli hemşire ve başlarında dua eden kadınları canlandırdı.

Bazı lise öğrencileri ise kordonda, Çanakkale Savaşları sırasında askerlerin cepheden yazdığı mektuplardan örnekler dağıttı.