Şehitliklerde "özel güvenlik" dönemi

Şehitliklerde "özel güvenlik" dönemi
Şehitliklerde "özel güvenlik" dönemi
- Çanakkale Savaşları'nın geçtiği alanlarda hem ziyaretçilerin emniyetinin sağlanması hem de şehitlik, anıt ve mezarların daha iyi korunabilmesi amacıyla 30 özel güvenlik görevlisi iş başı yaptı - Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı Gürkan: - "Hem motorize hem devriye hem de sabit ekipler olmak üzere hizmet veriyoruz. Kilye Koyu-Kilitbahir, Alçıtepe-Kabatepe ve Anzak Koyu, Kabatepe-Conkabayırı ve Seddülbahir-Şehitler Abidesi bölgelerinde ekipler güvenlik tedbirlerini sağlıyor"

ÇANAKKALE (AA) - Gelibolu Yarımadası'nda turistlerin şehitlik, anıt ve mezarları daha rahat, güvenli gezebilmeleri, tarihi alanın korunması çalışmalarına katkı sağlanması amacıyla görevlendirilen özel güvenlik personeli mesailerine başladı.

Bölgede 30 görevli, haftanın her günü 24 saat esasıyla 3 araç ve 4 motorize ekiple başı yaptı.

Görevliler, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Anıtı, 57'nci Alay Şehitliği, Anzak Koyu, yabancı mezarlıklar, Lone Pine (Tek Çam) Anıtı, Conkbayırı, Yeni Zelanda Anıtı, Kocadere Hastahane Şehitliği ve kamp alanı, Ertuğrul Koyu ve tabyalarda hizmet veriyor.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle mart-haziran dönemlerinde yarımadada ziyaretçi akını olduğunu söyledi.

Ziyaretlerin güvenli yapılması ve alan emniyetinin sağlanmasının önemli olduğunu anlatan Gürkan, "Şu ana kadar gelen şikayetler, yaşanan sorunları da dikkate aldığımızda tarihi alanın bütününde bir güvenlik hizmeti alınması ihtiyacını duyduk. Bu doğrultuda 30 güvenlik görevlisiyle tarihi alanı 4 bölgeye ayırarak hizmet vermeye başladık" dedi.

Gürkan, mart ve nisan aylarındaki Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıl törenleri öncesi medyaya bazı sorunların yansıdığını dile getirdi.

Kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce alandaki şehitlik ve anıtlardan hırsızlık yapıldığını hatırlatan Gürkan, "Bir türlü tedbir alınamadı. Göreve başladıktan sonra bu konuya da el atarak tarihi alanın tamamında güvenlik hizmetini sağlamaya başladık. Hem motorize hem devriye hem de sabit ekipler olmak üzere hizmet veriyoruz. Kilye Koyu-Kilitbahir, Alçıtepe-Kabatepe ve Anzak Koyu, Kabatepe-Conkabayırı ve Seddülbahir-Şehitler Abidesi bölgelerinde ekipler güvenlik tedbirlerini sağlıyor" diye konuştu.

Özel Güvenlik Amiri Nedim Topal da uygulamadan ziyaretçilerin son derece memnun olduğunu kaydetti.

Alan Kılavuzu Seyhan Taştepe ise yeni uygulamayla arazinin korunup her türlü kazaya karşı önlem alındığını ifade etti.