Terör saldırılarında 61 günlük bilanço

Terör saldırılarında 61 günlük bilanço
Terör saldırılarında 61 günlük bilanço
- Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları operasyonlarla karşılık verdi - Terör örgütü PKK'ya yönelik 22 Temmuz'dan bu yana düzenlenen operasyonlarda 967 terörist etkisiz hale getirildi - Terör örgütü mensuplarınca Şehit Nahit Bulut Polis Merkezine düzenlenen silahlı saldırıda, bir polis memuru şehit oldu, bir vatandaş hayatını kaybetti, çıkan çatışmada bir terörist ölü, diğeri ağır yaralı ele geçirildi - Ağrı'nın Patnos ilçesinde, terör örgütü PKK'ya üye oldukları gerekçesiyle 5 kişi tutuklandı - Hakkari'de güvenlik güçlerince bir eve düzenlenen operasyonda, 1 bixi, 4 Kalaşnikof ve bu silaha ait çok sayıda mermi ile 16 şarjör, 8 Kalaşnikof şarjör kılıfı, 1 kuru sıkı tabanca, 10 el bombası ve bunlara ait 7 tapa ile 1 sırt çantası bulundu

ÇANAKKALE (AA) - Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye 'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi, 22 Temmuz'dan bu yana 967  PKK 'lı terörist etkisiz hale getirildi.

KCK'nın temmuz ayında "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından terör örgütü PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozan eylemlerine devam ediyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, son 61 gündeki (7 Temmuz-5 Eylül) terör saldırılarında, Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken'in de aralarında bulunduğu 78 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit edildi, biri İran uyruklu 23 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 291 kişi yaralandı.

Teröristlerce çoğunluğu tırlardan oluşan 253 araç ateşe verildi. Bu süreçteki çatışmalarda 116 terörist etkisiz hale getirildi, 17'si yaralı 37 terörist yakalandı.

- Yurtiçindeki operasyonlar

Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, DAEŞ ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda 2 bin 298 kişi gözaltına alındı, bunlardan 610'u tutuklandı.

- TSK'nın hava operasyonları

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlarda 967 terörist etkisiz hale getirildi.

Hava operasyonları sonucu yurtdışında yaklaşık 580 teröristin, yurtiçindeki operasyonlarda da 250-300 teröristin yaralandığı tespit edildi. 

Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi.

Terör örgütü PKK, ölen teröristlerin bazılarının cesetlerini götürüyor, bazı teröristlerin cesetleri ise oldukları yerde bırakılıyor.

- Son 24 saatte yaşananlar

Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, terör örgütü mensuplarınca Şehit Nahit Bulut Polis Merkezine düzenlenen silahlı saldırıda, bir polis memurunun şehit olduğu, bir vatandaşın yaralandığı, çıkan çatışmada bir teröristin ölü, diğerinin ağır yaralı ele geçirildiği bildirildi.

Van'ın Başkale, Gürpınar ve Saray ilçelerinde bölücü terör örgütü PKK mensuplarının, uzun namlulu silah, roketatar ve el yapımı patlayıcı ile saldırılar düzenlediği bildirildi. Başkale'de Yeşilbulak Hudut Karakolu'nda görevli 2 asker, Sevil Hudut Karakolu'na yaya olarak giderken, bölücü terör örgütü mensuplarınca önceden yola yerleştirilen el yapımı patlayıcının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu yaralandı. Yaralı askerler Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

Batman'da daha önce yapılan sözde, "özerklik" açıklamalarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında Belediye Başkanı Sabri Özdemir ifadeye çağrıldı. Özdemir, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Ağrı'nın Patnos ilçesinde, terör örgütü PKK'ya üye oldukları gerekçesiyle 5 kişi tutuklandı.

Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada, bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanması, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdare Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince, Cizre ilçesinde saat 20.00'den geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bildirildi.

Hakkari'de güvenlik güçlerince bir eve düzenlenen operasyonda, 1 bixi, 4 Kalaşnikof ve bu silaha ait çok sayıda mermi ile 16 şarjör, 8 Kalaşnikof şarjör kılıfı, 1 kuru sıkı tabanca, 10 el bombası ve bunlara ait 7 tapa ile 1 sırt çantası ele geçirildi.

Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 4 kişiden 3'ü tutuklandı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yol kesen terör örgütü PKK mensupları, durdurdukları bir kamyonu ateşe verdi.

Batman Valisi Azmi Çelik, Gercüş ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda, 1 roketatar,  2 uzun namlulu silah, 2 el bombası, 1 tabanca,  2 sırt telsizi ile silahlara ait mühimmat ele geçirildiğini bildirdi.

Bitlis'in Tatvan ilçesinde terör örgütü PKK, askerlik şubesine roketatarlı saldırıda bulundu, binada hasar oluştu.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde polise silahlı saldırıda bulunan 1 terörist etkisiz hale getirildi.

Siirt'te terör örgütü PKK mensuplarınca, Kurtalan Jandarma Asayiş Komando Bölüğü Komutanlığına roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda can kaybı ve yaralanan olmadı.

Tunceli'de polis merkezine teröristler tarafından düzenlenen silahlı saldırının ardından çıkan çatışmada yoldan geçtiği sırada vurularak ağır yaralanan kadın, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yol kesen teröristlerin sivil araca ateş açması sonucu bir kişi yaşamını yitirdi. PKK mensupları iki aracı yaktı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK'lı teröristlerin menfeze yerleştirdikleri patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu karayolunda hasar oluştu.

Erzurum'un Karaçoban ilçesinde bölücü terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 15 şüpheli adliyeye sevk edildi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe Eş Başkanı Ekrem Uğraş'ın da aralarında bulunduğu 4 zanlı tutuklandı. 

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bir PKK'lı terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

Tunceli Valiliği, bölücü terör örgütü mensuplarının Şehit Nahit Bulut Polis Merkezine yapılan saldırının ardından olay yerinde yapılan incelemede, 2 uzun namlulu silah ve bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ile hücum yeleği ve 3 el bombası ele geçirildiğini bildirdi. 

Tunceli'nin Mazgirt ilçesindeki jandarma karakoluna bölücü terör örgütü mensuplarınca taciz ateşi açıldı.

Açılan ateşe güvenlik güçlerinin anında karşılık verdiği saldırıda, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın yaşanmadı.