TKDK'nin hibe destekleri

TKDK'nin hibe destekleri
TKDK'nin hibe destekleri
ÇANAKKALE (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Çanakkale'ye yönelik hibe desteklerinin süreceği bildirildi.TKDK İl...

ÇANAKKALE (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Çanakkale'ye yönelik hibe desteklerinin süreceği bildirildi.

TKDK İl Koordinatörü Ümit Ortan, yaptığı açıklamada, kurum olarak Çanakkale'de IPARD-I programı üzerinden yaklaşık 100 milyon liralık proje kabul ettiklerini belirtti.

Yakın bir zamanda IPARD-II programından desteklerinin süreceğini aktaran Ortan, "Yeni programımızda mevcut sektörlere ilave olarak, yenilenebilir enerji gibi farklı konular da desteklerimiz arasında olacak. Bu kapsamda kurumumuz önümüzdeki dönemde rüzgar, güneş, jeotermal gibi enerji kaynaklarından 1 megavata kadar elektrik üretimine destek verecek. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde minimum destek oranımız yüzde 50'den yüzde 60'a, turizm yatırımlarında ise yüzde 50'den yüzde 65'e çıkacak" dedi.

Ortan, Çanakkale'nin doğal enerji kaynakları açısından zengin bir il olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yenilenebilir enerji desteklerimizden, uygun şartları sağlayan belirli kamu tüzel kişilikler yararlanabilecek. Kamu tüzel kişiliklerine vereceğimiz hibe desteği oranı yüzde 100'e kadar çıkacak. Böylelikle bize başvuran yerel yönetimler toplamda 1.2 milyon avroya kadar destek alabilecek. Ayrıca özel sektör ve gerçek kişiler tarafından maksimum 500 bin avroya kadar yapılacak yatırımlar için de yüzde 65 oranında hibe desteği sağlayacağız. Buradaki amacımız yerel yönetimlerin temel alt yapı ile ilgili enerji tüketimi konusunda oluşan işletme maliyetlerini düşürmek ve ilimizin enerji üretimini sürdürülebilir projelerle artırmaktır. Artık vatandaşımız elektrik üretip satabilecek."