TMOK'un "Gelibolu 1915" yüzme etkinliği

TMOK'un "Gelibolu 1915" yüzme etkinliği
TMOK'un "Gelibolu 1915" yüzme etkinliği
- Gelibolu Yarımadası'ndaki Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı anısına yarın yapılacak yüzme etkinliğine yurt içi ve yurt dışından 700'ü aşkın sporcu katılacak - TMOK Başkan Yardımcısı Usta: "Burada barış mesajları verilecek. 100 yıl önceki gibi topla tüfekle değil, kollarımızı açarak katılımcılarımızı karşılayacağız"

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı sebebiyle  Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nda yarın "Gelibolu 1915" başlıklı yüzme etkinliği yapılacak.

TMOK Başkan  Yardımcısı Nihat Usta, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu organizasyonun bir yarış olmadığını söyledi.

Etkinliğe yerli ve yabancı 700'den fazla sporcunun katılacağını belirten Usta, "Avustralyalı eski serbest stil yüzücüsü ve olimpiyat altın madalyası sahibi Chris Fydler da katılımcılar arasında yer alıyor. En küçük sporcumuz 15 yaşındaki Eda Güney, en yaşlımız ise 85 yaşındaki Levent Aksüt olacak. Burada barış mesajları verilecek. 100 yıl önceki gibi topla tüfekle değil, kollarımızı açarak katılımcılarımızı karşılayacağız" diye konuştu.

Chris Fydler ise Anzak Koyu'nda yüzmenin kendisi için çok önemli olduğunu anlattı.

Türkiye ile Avustralya arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu dile getiren Fydler, "TMOK'a, yüzmek için yaptığı davet nedeniyle teşekkür ediyorum. Avustralyalının gönlünde 1915 Gelibolu savaşları çok önemli bir yer tutar. Bizim için hele benim için çok önemli bir özellik bu imkanı tatmak, Anzak Koyu'nda yüzmek" dedi.

Levent Aksüt de bu organizasyonun millet ve ırk gözetmeden birleşilen bir konu olduğunu ifade etti.