Türklerin Rumeli'ye geçişinin 661. yıl dönümü

Türklerin Rumeli'ye geçişinin 661. yıl dönümü
Türklerin Rumeli'ye geçişinin 661. yıl dönümü
- Gelibolu'nun fethinde katkısı olan Ece Bey anıldı

ÇANAKKALE (AA) -  Gelibolu'nun fethini sağlayan "Rumeli fatihi" Gazi Süleyman Paşa'nın komutanlarından Ece Bey, mezarı başında anıldı.

Türklerin Anadolu 'dan Rumeli'ye geçişinin 661. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Gelibolu'nun Karainebeyli köyünde düzenlenen törende Kaymakam Oktay Çağatay, 2. Kolordu Komutanlığını temsilen Albay Cem Sabutay ve  Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Ece Bey'in mezarına çiçek bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Ecebey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Engin Acarı, Ece Bey'in yaşamıyla ilgili bilgiler aktardı.

Törende 2. Kolordu Komutanlığı Bölge Bandosunun çaldığı marşların ardından mevlit okutuldu, katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi.

Etkinlikler kapsamında yarın Lapseki ilçesi Çardak beldesinde Gazi Yakup Bey'in, Gelibolu'nun Bolayır beldesinde de Gazi Süleyman Paşa'nın türbeleri ziyaret edilecek, Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi canlandırılacak.

Gazi Süleyman Paşa, 1354 yılında Türklerin Rumeli'ye ayak basmasından sonra Gelibolu'yu almak üzere görevlendirdiği komutanlarından Ece Bey'e bu bölgenin yönetimini bıraktı. Daha önce "Maydos" diye anılan Eceabat ilçesi bu komutanın adını taşıyor.