Vali Erkal, Suriyeli ailelerle buluştu

Vali Erkal, Suriyeli ailelerle buluştu
Vali Erkal, Suriyeli ailelerle buluştu
ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Biga'da yaşayan Suriyeli aileleri ziyaret etti.Vali Erkal, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep...

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Biga'da yaşayan Suriyeli aileleri ziyaret etti.

Vali Erkal, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow ile 18 Suriyeli ailenin yaşadığı Biga'nın İdriskoru köyüne gitti. 

Aileleri iyi bir ortamda yaşatmayı arzu ettiklerini belirten Erkal, "2 milyon 500 bin Suriyeli, Türkiye topraklarında göçmen statüsünde. Sizlerin durumunu en yakından bilen insanlardan biriydim. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Kaymakamlık yaptım. Orada da 19 bin insanı misafir ediyoruz. Ülkenizden ayrı bir yerde yaşıyor olmak elbette ki çok zor" dedi.

Erkal, Suriyelilerle dost olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biz dostuz, komşuyuz. Bizim için komşusu aç olanın tok yatması mümkün değildir. Sizlerle aynı kültüre, aynı dine, aynı sosyal yapıya sahibiz. Türkiye'de yaşayan herkes sizlere sahip çıkmak için elinden gelen bütün imkanları seferber etmektedir. Hem hükümet olarak hem vatandaşlar olarak. Avrupa , bu kadar ileride, bu kadar refahta yaşıyor ama 2 bin göçmeni dahi kabul etmiyor. Biz istiyoruz ki bütün dünya ülkeleri sizlere sahip çıksın ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Burrow gibi duyarlı insanlar sizin durumlarınızı Avrupa'da anlatsın. Misafirimiz olduğunuzu asla unutmayacağız. Başımızın üzerinde yeriniz var. Bunu asla aklınızdan çıkartmayın."