Venedik gondollarının kürekleri Çanakkale'den

Venedik gondollarının kürekleri Çanakkale'den
Venedik gondollarının kürekleri Çanakkale'den
- Çanakkale'nin Biga ilçesinde dede mesleğini sürdüren Esen'in ürettiği kürekler, İtalya'nın kanallarıyla ünlü turistik kenti Venedik'teki gondollarda kullanılıyor - Esen'in kayın ağacını işleyip ürettiği kürekler, Almanya, Katar, İsviçre, Hollanda ve İtalya'ya ihraç ediliyor

ÇANAKKALE (AA) - SERTEN AKKAYA - Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Ekrem Esen'in ürettiği kürekler, İtalya'nın kanallarıyla ünlü turistik kenti Venedik'teki gondollarda kullanılıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) işletme bölümü mezunu Esen, dede mesleği kürek ustalığını üçüncü kuşak olarak sürdürüyor.

Esen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana planya ve bıçkı sesiyle uyuyup uyandığını ve mesleğe merak sardığını söyledi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra "İnsanın kendi işi gibisi yok" düşüncesiyle dede mesleğini sürdürmeye karar verdiğini anlatan Esen, "Kendi işim olduğu için zaman geliyor günde 22 saat çalıştığım oluyor" dedi.

Düzce ve Sakarya'dan yıl içinde getirdiği 6 tır kayın ağacını işleyip sandal küreği ürettiğini belirten Esen, bunları da 180 toptancıya sattığını ifade etti.

- Yılda 4 bin bot ve sandal küreği üretiyor

Yılda 4 bine yakın bot ve sandal küreği ürettiği dile getiren Esen, "Bunları, Marmara Bölgesi'nde İstanbul , Ege Bölgesi'nde İzmir, Karadeniz Bölgesi'nde de tekne malzemeleri satan bayilerimize veriyoruz. İstanbul'daki bayilerimiz de ürettiğimiz kürekleri Almanya , Katar, İsviçre, Hollanda ve Venedik'e gönderiyor" şeklinde konuştu. 

Esen, ürettiği küreklerin önemli bölümünün Venedik'teki gondollarda kullanıldığını vurguladı.

- "Kürek yapımında en zorlanılan kısım sapıdır"

Ürünü oluştururken 50 işlemden geçirdiğine işaret eden Esen, şunları kaydetti:

"Sonbaharda aldığım ham maddeyi, mart başından ekim sonuna kadar işliyorum. Küreklerimin garantili satışını yapmak bana büyük keyif veriyor. Bir çift küreği yarım günde tamamlıyorum. Kürek yapımında en zorlanılan kısım sapıdır. Yanlış bir planya vurduğum anda küreğin şekli bozulabilir. Tek kürek planyada 7 defa elden geçiyor."