Yeni Medya Yeni Yaklaşımlar Konferansı

Yeni Medya Yeni Yaklaşımlar Konferansı
Yeni Medya Yeni Yaklaşımlar Konferansı
- BYEGM Basın Yayın Daire Başkanı Özdemir: - "Gazetelerde veya haber bültenlerinde verilene kadar haberin yeni medya mecralarında çoktan eskidiği, okur yazar veya izleyicilerin eskisinden daha aktif katılımcı veya yorumcu olduğu bir medya sürecine girmiş bulunmaktayız"

ÇANAKKALE (AA) - Bayın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) Basın Yayın Dairesi Başkanı Musa Özdemir, gazetelerde veya haber bültenlerinde verilene kadar haberin yeni medyada çoktan eskidiği, okur yazar veya izleyicilerin eskisinden daha aktif katılımcı veya yorumcu olduğu bir medya sürecine girildiğini söyledi. 

Özdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi ile BYEGM tarafından Terzioğlu Yerleşkesi Troia Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Medya Yeni Yaklaşımlar" başlıklı konferansa katıldı.  Özdemir, 20'nci yüzyıl sonunda iletişim alanındaki gelişmelerin geleneksel medyadan farklı özellikler gösteren, yeni bir iletişim ortamının doğmasına neden olduğunu belirtti.  

Bilişim ve iletişim teknolojilerinin zaman , mekan ve coğrafi özelliklerden bağımsız olarak ses, görüntü ve veri biçiminde tüm enformasyon aktarımlarını tek bir ağ içinde bütünleşmeyi mümkün kılacak biçimde geliştiğini aktaran Özdemir, şunları belirtti:

"Zaman ve mekan sınırları, sanal olarak da olsa bu enformasyon dilimini, toplumsal yaşamı da dönüşüme uğratmıştır. Ağ toplumu kavramının ortaya çıkmasını sağlayan yeni iletişim uygulamaları, birey odaklı olması, çok yönlü nitelik taşıması ve karşılıklı etkileşimi mümkün kılması nedeniyle küresel çapta büyük bir etki yaratmıştır." 

Özdemir, yaşanan bu dönüşüm sonrası "yeni medya" olarak adlandırılan bir iletişim kavramının ortaya çıktığına ve yeni medyanın etkinliğinin arttığına dikkati çeken Özdemir, şöyle konuştu:

"Hayatın içerisinde geleneksel medyanın kapladığı yeri giderek daha fazla ikame etme eğiliminde olan yeni medya, artık kişiler arası iletişimden ticarete, siyasetten eğitime, spordan sağlığa yaşamın hemen her alanında oldukça etkin şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yeni medya diğer alanlardan daha güçlü şekilde gazetecilik anlayışını ve pratiklerini de kökten değiştirmiştir. Gazetelerde veya haber bültenlerinde verilene kadar haberin yeni medya mecralarında çoktan eskidiği, okur yazar veya izleyicilerin eskisinden daha aktif katılımcı veya yorumcu olduğu bir medya sürecine girmiş bulunmaktayız. Okuma ve okunma oranlarının azaldığı, yeni medyanın gazetelerin ekonomik tabanını zayıflattığı günümüzde, gazetelerin yeni işlevi enformasyon seline uğramış dünyada güvenli bir rehber olacaktır."

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer de medyanın birçok alandaki etkisini bir kenara koyup barış anlamındaki etkisine bakıldığında çok şey söylenmesi ve yapılması gerektiğini ifade etti.

Medya organlarının doğrudan savaşı teşvik etmediğini dile getiren Acer, "Ama bu, medyanın aslında savaşı da yaratan bir unsur olabildiği gerçeğini örtmemesi gerekir. Hem ulusal hem de uluslararası düzeyde medya bazı kesimlerin sözcülüğünü yapmaya soyunarak, aslında bir anlamda basın ve yayından anladığımız şeyin tamamen dışına çıkarak aslında savaşı doğrudan teşvik eder bir unsur haline gelebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Konferansa akademisyenler ve öğrenciler katıldı.