"Atatürk'ün Cenaze Töreni" konferansı

-Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgen: "Atamız hasta olduğu günlerde, hatta doktorlarının 24 saatten 23 saatini dinlenmesi gerektiğini söylemesine rağmen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na katıldı"

ÇANKIRI (AA) - Çankırı'da, " Atatürk 'ün Cenaze Töreni" konulu konferans düzenlendi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüksel Özgen, 10-16 Kasım Atatürk Haftası dolayısıyla 100. Yıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta, "Atamızın cenaze töreni için önce İstanbul 'da sonra da Ankara 'da ve aynı zamanda da her ilde törenler düzenlenmiştir" dedi.

Atatürk'ün hasta olduğu günlerde bile vatanına ve milletine duyduğu saygıyı gözler önüne serdiğini vurgulayan Özgen "Atamız hasta olduğu günlerde, hatta doktorlarının 24 saatten 23 saatini dinlenmesi gerektiğini söylemesine rağmen cumhuriyetin 15. yılında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na katıldı, Hatay sorunu için askeri geçit törenini hasta olmasına rağmen, bizzat izledi ve düşmana dik duruşuyla mesaj verdi" diye konuştu.

Atatürk'ün cenazesinin Ankara'ya getirilişini anlatan Özgen, şunları söyledi:

"Atamız öldükten 10 gün sonra cenaze namazı düzenlendi. 16 Kasım'da İstanbul'da saat 10.00'da Dolmabahçe'de tören başladı. 19 Kasım'da cenaze namazı kılındı. Cenaze namazı sonrasında Atamızın naaşı deniz yoluyla İzmit'e oradan da demiryolu ile 20 Kasım'da Ankara'ya ulaştırılmıştır. Atamızın geçtiği güzergahlarda vatandaşlar, yollara dökülerek Atamıza son vazifelerini yerine getirmişlerdir. 21 Kasım'da Ankara'da düzenlenen cenaze törenine her ilden 3 kişilik heyet davet edilmiştir. 10 Kasım günü o dönem meclis başkanı olan Çankırılı Abdulhalik Renda 1 günlüğüne Cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürüttü. 11 Kasım'da yapılan seçimin ardından İsmet İnönü'ye görevi devretti."