Emektar futbolcu, tavuk yetiştiriyor

Emektar futbolcu, tavuk yetiştiriyor
Emektar futbolcu, tavuk yetiştiriyor
- Süper Lig başta olmak üzere 1., 2. ve 3. Lig'de uzun yıllar forma giyen Muzaffer Akdoğan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun desteğiyle tavuk çiftliği işletiyor - Eski futbolcu Akdoğan: - "Futbolculuktan tavukçuluğa geçtim, çok memnunum"

ÇANKIRI (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Süper Lig başta olmak üzere 1., 2. ve 3. Lig'de uzun yıllar top koşturduktan sonra sakatlığı nedeniyle yeşil sahalara veda eden Muzaffer Akdoğan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) desteğiyle tavuk çiftliği kurdu.

Akdoğan, 12 yıl profesyonel olarak Ankaragücü, Gümüşhane Doğanspor, İnegölspor, Kırşehirspor, Aksarayspor, Yalovaspor, Çankırı Belediyespor, Eyüpspor, Elazığspor, Malatyaspor, Gölbaşıspor ve Ankara Demirspor forması giydi, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle de 4 yıl önce futbol bıraktı.

Akdoğan, futbol kariyerinin ardından Çankırı'ya yerleşerek tavuk çiftliği kurdu. 

- "Geçen yıl birinci kümesi yaptım"

Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ne  yapayım" diye düşünürken yakınının tavsiyesiyle tavuk sektörünü araştırmaya başladığını söyledi.

"Geçen yıl birinci kümesi, bu yıl da ikincisini yaptım" diyen Akdoğan, toplam kapasitesinin 50 bin olduğunu dile getirdi.

 Eski mesleğini duyanların şaşırdığını anlatan Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Futbolculuktan tavukçuluğa ne alakası var' diyorlar ama ben memnunum. Futbolculuktan tavukçuluğa geçtim, çok memnunum. Futbolcu arkadaşlarıma şunları söyleyebilirim. Futbol, belli yaştan sonra bitiyor. Futbolcu arkadaşlarım bu mesleği düşünebilir. İnsan istedikten sonra 'bu iş olmaz, bu işi yapamam' diye bir şey yok. İstedikten sonra bu işi  yapabilirler. 

TKDK'nın büyük desteği var. Bu sayede birçok girişimci, yatırımcı oldu. TKDK'nın desteğiyle tavuk sektörüne girdim. Onların desteği olmasa bu kadar yatırım yapılması kolay değil. Teknolojik anlamda gelişmiş tesis kurduk."

- TKDK Çankırı İl Koordinatörü Bağlan

TKDK İl Koordinatörü Orhan Bağlan da kuruldukları günden bu yana birçok yatırımcıya önemli destekler verdiklerini belirtti. 

Geçen yıl 19 tavukçuluk projesine destek verdiklerini ifade eden Bağlan, "Muzaffer Akdoğan'ın tesisi de bunlardan biri. Bu tesise 1 milyon 500 bin lira destekte bulunduk. 2015 yılında desteklediğimiz 12 projemiz daha var" diye konuştu. 

Bağlan, kurumun desteğiyle farklı sektörlerden birçok insanın tavukçuluğa yöneldiğine işaret ederek, "Bu sektördeki yatırımcı profiline baktığımızda hepsi işin içinden gelen kişiler değil. Burada mesela futbolculuktan gelen bir arkadaşımız var. Bunun dışında ev hanımları var. Diğer sektörlerden gelenler var. Farklı sektörlerden insanları görebiliyoruz" ifadesini kullandı.