Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
- "Millet size, 'gidin tek başınıza, beraberce muhalefet yapın, koalisyon kurun' demedi ki. 'Biz, AK Parti'yle beraber olmanızı istiyoruz' dedi. 'AK Parti'nin olmayacağı hiçbir yönetime güvenmiyoruz' dedi. 7 Haziran'ın sonucu budur. AK Part'isiz bir hükümetin olamayacağı, olmayacağı ortadadır"

ÇANKIRI (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  "Millet size, 'gidin tek başınıza, beraberce muhalefet yapın, koalisyon kurun' demedi ki. 'Biz, AK Parti 'yle beraber olmanızı istiyoruz' dedi. 'AK Parti'nin olmayacağı hiçbir yönetime güvenmiyoruz' dedi. 7 Haziran'ın sonucu budur. AK Parti'siz bir hükümetin olamayacağı, olmayacağı ortadadır" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Çankırı'ya gelen Bakan Kılıç, ilk olarak Çankırı Valiliğini ziyaret etti.

Hükümet Konağı girişinde Vali Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Kılıç, şeref defterini imzaladı, Vali Özcan ile makamında görüştü.

Daha sonra Çankırı Belediyesine geçen Kılıç'a, Belediye Başkanı İrfan Dinç, ilçede yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi.

Tarihi Çamaşırhane'de muhtarlarla bir araya gelen Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin milletin olduğunu ifade etti.

Yaşanan terör olaylarına değinen Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

"Çözüm Süreci ile ilgili dile getirilen şeyler var. Sabır göstermek ayrı şeydir, gerektiği zaman devletin gücünü, kudretini göstermek ayrı şeydir. Sayın Cumhurbaşkanımız çözüm sürecine başladığında ne dedi ? 'Ülkenin birliği ve beraberliğini geçmişte olduğu gibi yeniden inşa etmek için bunu yapıyoruz' dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız çok sabır gösterdi. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ne zaman görevi aldı o da sabır gösterdi. Ne zaman kamu düzenini bozucu, polis ve askere ne zaman silah doğrultulacak konuma gelindiğinde devletimizin kudretini de sonuna kadar göstermekte şüphe duymadık. Bugün geldiğimiz noktada görüyorsunuz ki açık ve seçik olarak artık sabır kalmadı. Ne diyoruz, 'terk edecekler, Türkiye'den çıkacaklar, silahlar betona gömülecek, o zaman bakarız.' O zamana kadar kusura bakmasınlar, verilen şansı kullanamadılar."

- "Doğu ve Güneydoğu'daki muhtarlar onları kendinin temsilcisi olarak görmüyor"

Doğu ve Güneydoğu'da muhtarlara baskı yapıldığını ifade eden Kılıç, "Şimdi çıkmış bir siyasi parti lideri birlikten, kardeşlikten bahsediyor ama sürekli belli bir bölgenin belli bir grubun ayrımcılığı üzerine siyaset yapıyor. Doğu ve Güneydoğu'daki muhtarlar onları kendinin temsilcisi olarak görmüyor ama terör örgütünden gördüğü zulümden dolayı bazı noktalarda çekince yaşıyor. Bunu hiç dile getirmiyor. 'Biz kardeşlik için buradayız' diyor. O zaman rahat bırak, o sırtını dayadığın terör örgütü oraya bu şeyi yapmasın bak bakalım ne oluyor ?" diye konuştu.

Bakan Kılıç, milletin AK Parti'ye sorumluluk verdiğini belirterek şunları kaydetti:

"Biz, AK Parti olarak 7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy aldık. Şu anda yüzde 41 birçok Avrupa ülkesinde tek başına iktidarın sağlandığı bir orandır. Biz yüzde 41'in ne anlama geldiğini biliyoruz. Şu anlama geliyor; iki muhalefet partisi bir araya geldiğinde AK Parti'nin oyu etmiyor. AK Parti'nin yüzde 41 ile milletimiz tarafından en büyük sorumlulukla görevlendirdiğini de biliyoruz. Milletimiz 'yanına bir ortak bul' dedi. Birisi zaten ilk geceden 'AK Parti'yle asla' dedi, zaten bizim onlarla yapacak bir şeyimiz yoktu. Sayın Bahçeli ilk gece 'seçimse seçim' dedi. CHP ilk akşam 'ne desem, ne demesem, ne çıkacak acaba' diye düşündü. Beklediği oy altında çıktı ya, 'tek başıma iktidar olamazsam ben bırakacağım' dedi ya. Daha o sözün gereğini yerine getirmek için herhangi bir adım atmadı Sayın Kılıçdaroğlu . Bakalım, bekliyoruz."

Milletin 7 Haziran seçimlerinde muhalefet partilerine, 'AK parti ile birlikte olun' dediğini dile getiren Kılıç, "Yüzde 60'lık blok dediler. Blok siyaseti yapmaya kalktılar. Meclis Başkanlığı seçiminde blok mulok kalmadı. Millet size, 'gidin tek başınıza, beraberce muhalefet yapın, koalisyon kurun' demedi ki. 'Biz, AK Parti'yle beraber olmanızı istiyoruz' dedi. 'AK Parti'nin olmayacağı hiçbir yönetime güvenmiyoruz' dedi. 7 Haziran'ın sonucu budur. AK Parti'siz bir hükümetin olamayacağı, olmayacağı ortadadır" değerlendirmesinde bulundu.