Huzurevi sakinleri, tuz odasında şifa arıyor

Huzurevi sakinleri, tuz odasında şifa arıyor
Huzurevi sakinleri, tuz odasında şifa arıyor
- Ilgaz Hacı Mustafa Akbak Huzurevi'nde 14 ton kaya tuzu kullanılarak oluşturulan oda, üst solunum yolu rahatsızlıkları bulunan huzurevi sakinlerinden yoğun ilgi görüyor

ÇANKIRI (AA) - SERDAR BAYRAM MUSLU - ÖZGÜR ALANTOR- Ilgaz Hacı Mustafa Akbak Huzurevinin sakinleri, üst solunum yolu rahatsızlıklarından kurtulmak için 14 ton kaya tuzu kullanılarak kurum bünyesinde oluşturulan odada şifa arıyor.

Astım, bronşit, alerji ve üst solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği belirtilen kaya tuzu, Çankırı Tuz Mağarası'ndan çıkartıldıktan sonra çeşitli şekillerde değerlendiriliyor. Son dönemde sağlık amacıyla oluşturulan tuz odalarına bir yenisi daha eklendi. Huzurevinde oluşturulan tuz odası, sakinleri tarafından sık sık kullanılıyor.

Ilgaz Kaymakamı Yusuf Güni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çankırı'nın en önemli simgelerinden birinin tuz olduğunu belirterek, tuzun sağlık turizminde önemli konuma sahip olduğunu söyledi.

Kaya tuzuyla ilgili bilimsel araştırmalar yapıldığını dile getiren Güni, "Tuzun insan sağlığına faydaları bilimsel çalışmalarla tespit edildi. Ilgaz ilçesi de 'Çankırı'nın tuzunu nasıl kullanabiliriz' anlamında önemli adımlar atmaya başladı. Türkiye 'nin ilk tuz temalı oteli yaklaşık bir ay önce ilçemizde açıldı. Yine, D-100 karayolu güzergahındaki dinlenme tesislerinde tuz odaları bulunuyor. Son olarak huzurevinde tuz odası yaparak bu işi taçlandırmış vaziyetteyiz. Kalan yaşlılarımız tuz odasından istifade ederek sağlıklarıyla ilgili önemli gelişmeler olmasını umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

Güni, Ilgaz'ın doğa turizmiyle akla geldiğini vurgulayarak, "Ilgaz' deyince doğası kayak merkezleri akla geliyor. Biz bu turizmi ne kadar çeşitlendirebilirsek ilçemize, ilimize çok daha büyük katkıları olacağını düşünüyoruz. Bu anlamda tuz temasını da değerlendiriyoruz. Tuz odalarını yaygınlaştırma konusunda çalışmalarımız devam ediyor. İnsanlar, bu tuz odalarından faydalanıp sağlıklarına kavuştuklarında doğa turizmi yanında sağlık turizmini de bölgede yaygınlaştırmış olacağız. Otellerimiz yalnızca kayak turizmi için değil, sağlık turizmi için de ön planda olmasını istiyoruz. Bunlar, başlangıç, inşallah ileride daha güzel sonuçlar alacağız" ifadesini kullandı. 

- Huzurevi Müdürü Taşdemir

Huzurevi Müdürü Bilal Taşdemir de huzurevinde 14 ton kaya tuz kullanılarak oluşturulan odanın yaşlılar tarafından çok sevildiğini anlattı.

Kısa süre önce açılan huzurevinde 18 kişinin kaldığını belirten Taşdemir, "18 yaşlımıza günde yarım saat 20 gün terapi yapacağız. Daha sonra haftada 1 defa 20 dakika olmak üzere yaşlılarımızın rehabilite edilmesini sağlayacağız" dedi.

Taşdemir, huzurevinin konukları arasında 10'unun üst solunum yolu rahatsızlıkları bulunduğunu belirterek, "Tuzun astım, bronşit ve üst solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Yaşlılarımız arasında astım, bronşit, üst solunum yolu hastalığı olanlar var. Bu oda sayesinde onların tedavi edilmesini sağlayacağız. 18. yüzyıldan beri dünyada kullanılmaya başlanan tuz odalarının yeni yeni huzurevlerimizde de kullanılmaya başlanması sevinç kaynağıdır. Tamamen buradaki yaşlılarımıza yönelik yapılmıştır. Burada bulunan yaşlılarımızın iyileşmesi için çalışmalarımız devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu. 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Kayak

  ,

  doğa

  ,

  kurum