Kaya tuzuna kadınlar hayat veriyor

Kaya tuzuna kadınlar hayat veriyor
Kaya tuzuna kadınlar hayat veriyor
ÇANKIRI (AA) - Çankırı'da kadınlara yönelik açılan "Kaya Tuzu İşleme Kursu"nda tuzdan çok sayıda obje üretiliyor.Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü...

ÇANKIRI (AA) - Çankırı'da kadınlara yönelik açılan "Kaya Tuzu İşleme Kursu"nda tuzdan çok sayıda obje üretiliyor.

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından açılan kursa katılan kadınlara tuzdan süs eşyaları, lambalar ve çeşitli hediyelik eşyaların yapımı öğretiliyor. Ayrıca kursiyerlere dersler boyunca 20 lira ödeme yapılıyor. 

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Muzaffer Çamırcı, Halk Eğitim Merkezi'nde açılan kursu ziyaret etti. 

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ziyarette gazetecilere yaptığı açıklamada, " İŞKUR ve Halk Eğitim Müdürlüğümüz ile gerçekleştirdiğimiz Kaya Tuzu İşleme Kursu'nda 20 bayan eğitim görüyor. 256 saat sürecek kursumuzda bayan kursiyerlerimiz usta öğreticilerden öğrendikleriyle kendi tuz lambalarını yapıyorlar" dedi.

Değişik şekil ve figürlerde tuzdan ürünler yapan kursiyerlerin oldukça güzel şeyler ortaya çıkardığını kaydeden Yazıcı, "Bayan kursiyerlerimiz değişik şekilde işlemeler yaparak kendi el emeği ürünlerini yapıyorlar. Yaptıkları tuz lambaları astım hastalığından nefes darlığına, bronşitten strese kadar birçok hastalığı da tedavi ediyor" diye konuştu.

Yazıcı, Çankırı'da bulunan tuz madenlerinden çıkartılan kaya tuzundan elde edilen ürünlerin Çankırı'nın tanıtımına da oldukça katkı sağladığını belirtti. Yazıcı, "Kadınların burada aldıkları eğitimle ileride açacakları tuz işleme yerlerinde yaptıkları hediyelik eşyalar Çankırı'nın tanıtımına katkı sağlayacak. Kadınlarımız bir iş sahibi olacak" ifadesini kullandı. 

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise kursa katılan kadınları tebrik etti ve hepsine başarılar diledi.


  ETİKETLER:

  İŞKUR

  ,

  lira

  ,

  eğitim

  ,