Küre-i Nühas İstiklal Yolu Mehter Takımı gösteri yaptı

Küre-i Nühas İstiklal Yolu Mehter Takımı gösteri yaptı
Küre-i Nühas İstiklal Yolu Mehter Takımı gösteri yaptı
ÇANKIRI (AA) - Küre-i Nühas İstiklal Yolu Mehter Takımı, Çankırı'da konser verdi.Karatekin Parkı'nda düzenlenen konserin ardından AA muhabirine...

ÇANKIRI (AA) - Küre-i Nühas İstiklal Yolu Mehter Takımı, Çankırı'da konser verdi.

Karatekin Parkı'nda düzenlenen konserin ardından AA muhabirine açıklama yapan  Küre Kaymakamı Şahin Kazancı, Kurtuluş Savaşı'nda önemli bir görevi üstlenen tarihi İstiklal Yolu'nu genç nesle anlatmak amacıyla mehter takımını oluşturduklarını ifade etti. 

Fatih Sultan Mehmet'in  İstanbul 'u fethetmesinde kullandığı topların bakırının Küre'den gittiğini ifade eden Kazancı, "Hem o dönem de hem de Kurtuluş Savaşı'nda Küre önemli bir görev üstlendi. Küre ilçesinin tarih sahnesinde yaptıkları çalışmaları genç nesle anlatmak için çeşitli projeler yaptık" dedi. 

Kazancı, İstiklal Yolu'nun önemine değinerek şunları söyledi:

"Birçoğumuzun bildiği üzerine İstiklal Savaşı'nda kullanılmak üzere silahlar İstanbul'dan deniz yoluyla İnebolu'ya getiriliyor. İnebolu'dan alınan silahlar Kastamonu, Çankırı ve Ankara güzergahından cepheye ulaştırılıyor. İstiklal Yolu güzergahında büyük fedakarlıklar kahramanlıklar yaşanıyor. Biz de bu kahramanlıklara dikkat çekmek, bu bölgeyi gençlere anlatmak için şehir şehir gezip konserler veriyoruz."


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  Fatih

  ,

  Tarih

  ,

  Küre

  ,

  Konser

  ,

  genç

  ,

  açıklama