"Leylek köyü"

"Leylek köyü"
"Leylek köyü"
- Çankırı'da su ve beslenme kaynaklarının fazla olduğu 120 hanelik Karamürsel köyüne akın eden leylekler, ev ve elektrik direklerine 300'e yakın yuva yaptı - Köy muhtarı Alabay: - "Her yuvada, yavrularla 5'e yakın leylek yaşıyor. Leyleklerin popülasyonu köyümüzün nüfusunu geçti"

ÇANKIRI (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Çankırı'nın Kızılırmak ilçesindeki 120 hanelik Karamürsel köyü, su kaynaklarını bolluğu ve beslenme olanakları sayesinde leyleklerin akınına uğruyor.

Her yıl bahar aylarında köye gelmeye başlayan leylekler, evlerin çatısına, elektrik direklerine yuva kuruyor.

Köy muhtarı Ufuk Alabay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkbaharla beraber misafir ettikleri  göçmen kuşların köy sakinleri tarafından çok sevildiğini söyledi.

Köyde 120 hanenin olduğunu anlatan Alabay, "Bazı evlerin çatısında birkaç leylek yuvası görmek mümkün. Köyümüzde yaklaşık 300 yuva var. Her yuvada yavrularla 5'e yakın leylek yaşıyor. Leyleklerin popülasyonu köyümüzün nüfusunu geçti" diye konuştu.

- "Çeltik ekimi başladı, leylekler arttı"

Köy sakinlerinden Dündar Çayan da özellikle çocukların leylekleri çok sevdiğini dile getirdi.

Geçen yıllarda leyleklerin köye çok nadir geldiğini anlatan Çayan "Bir süredir çeltik ekimi fazlalaştı. Kızılırmak'a bağlanan kanalların ardından bölgede rahat şekilde sulu tarım yapılıyor. Çeltik ekimine bağlı olarak bölgede balık, kurbağa, yılan ve çekirge gibi canlılar bol bulunuyor. Bu da leylekleri buraya çekiyor" ifadesini kullandı.

Çayan, "beslenme olanaklarının iyi olması nedeniyle leyleklerin 5-6 yavruya bakabildiğini", bunun da popülasyonu arttırdığını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Beslenme

  ,

  Köy

  ,

  Tarım

  ,

  elektrik

  ,

  göçmen