MHP Genel Başkanı Bahçeli: (3)

MHP Genel Başkanı Bahçeli: (3)
MHP Genel Başkanı Bahçeli: (3)
- "Gazetelerde var. 'Sayın Kılıçdaroğlu, başbakanlığı önce Sayın Bahçeli'ye vermeyi düşünüyor' diyor. Ortada hükümet kurma görevi yok, hükümet yok, herhangi bir sorumluluk yok, oluşmuş 60'lık bir blok yok. Vatan sevgisiyle vatan ihanetinin bloku olur mu?" - "Biz neyiz? Biz çocuğuz onlara göre. Çin'den gelen oyuncaklar gibi bir başbakanlık maketi yaparlar, verirlerse biz de ona kanarız. Öyle mi Kılıçdaroğlu?"

ÇANKIRI (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , "Gazetelerde var. 'Sayın Kılıçdaroğlu, başbakanlığı önce Sayın Bahçeli'ye vermeyi düşünüyor' diyor. Ortada hükümet kurma görevi yok, hükümet yok, herhangi bir sorumluluk yok, oluşmuş 60'lık bir blok yok. Vatan sevgisiyle vatan ihanetinin bloku olur mu?" dedi.

Bahçeli, kent merkezindeki düğün salonunda partililerle yaptığı toplantıda, Çankırı'da çok iyi karşılandığını söyledi.

7 Haziran'daki seçimin ardından koalisyon modellerine değinen Bahçeli, " AKP - CHP  koalisyonu olabilir. AKP-HDP kurabilir. 'Öyleyse 80 milletvekiliyle temsil edilen MHP ne yapacak?' dediğinizde şöyle bir şey çıkıyor. Çözüme yandaş olanların bir araya geldiği yerde milletimiz diyor ki 'Baştan beri çözüme karşısın, Mecliste de çözüme karşı duracak olan sensin, öyleyse ana muhalefet sen ol' diyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Partisinin vatan sevgisiyle yoğrulduğunu belirten Bahçeli, bazı kesimlerin partisinden korktuğunu anlattı.

"Öyle bir tarihi hata yapıp MHP'ye fırsat tanırsak, bizi değirmende buğday gibi öğütür, alayımızı un gibi ülkeye savurur' diyorlar" ifadesini kullanan Bahçeli, şunları kaydetti:

"O zaman MHP'yi de bir şekliyle dahil edelim. Nasıl dahil edeceksiniz? Yüzde 40 ile Adalet ve Kalkınma Partisi oy aldı. Yüzde 60 da CHP, MHP ve HDP aldı. Bir tarafta 40 var, bir tarafta 60 var. 'Adalet ve Kalkınma Partisinden kurtulmak istiyorsak, bu yüzde 60'ı blok haline getirelim, yüzde 60'tan iktidar olabilir' dendi. Acaba olabilir mi? Sayın Kılıçdaroğlu, sen MHP'yi HDP mi zannediyorsun? HDP ile MHP'yi bir araya getirecek o sivri zekanla MHP'nin varlık sebebini sıfırlandırmayı mı düşünüyorsun? Gazetelerde var. 'Sayın Kılıçdaroğlu, başbakanlığı önce Sayın Bahçeli'ye vermeyi düşünüyor' diyor. Ortada hükümet kurma görevi yok, hükümet yok, herhangi bir sorumluluk yok, oluşmuş 60'lık bir blok yok. Vatan sevgisiyle vatan ihanetinin bloku olur mu? 

Biz neyiz? Biz çocuğuz onlara göre. Çin'den gelen oyuncaklar gibi bir başbakanlık maketi yaparlar, verirlerse biz de ona kanarız. Öyle mi Kılıçdaroğlu?"

- Koalisyon görüşmeleri

Bahçeli, koalisyon kurulmayacağı halde CHP ile AK Parti'nin 32 gün boyunca görüştüğünü savunarak, niyetlerinin hükümet kurmak olmadığını ileri sürdü.

Bahçeli, "HDP ile görüşmeyiz' dediler. Peki MHP, HDP'ye flu baktığında neden MHP'yi suçluyorsun? Çözüm Süreci'nde Oslo'dan beri kol kola değil misin sen?" diye sordu.

MHP'ye koalisyon teklifinde bulunulmadığını savunan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"17 Ağustos'ta tekrar MHP'yi ziyarete geldiler. 13 Temmuz'da CHP ile görüştünüz. Sonra nezaketen 14 Temmuz'da MHP'yi ziyaret ettiniz. Sonra CHP-AKP koalisyonu söz konusu olamadı. Bu durum karşısında kaçak köşke gidip emaneti teslim edeceğiz, grup odalarımız da Meclis de yakın. 'Şurada bir de MHP'ye uğrayalım' dediler. '5 dakikalığına geldik' derken, 2 saat 26 dakika kaldılar ve Milliyetçi Hareket Partisine koalisyon teklifi yapılmadı. Serok, yalan konuşma. Bir bilim insanısın sen."

Partisinin her şeye 'Hayır' demediğini ifade eden Bahçeli, "MHP, her şeye hayır dedi' diyor, doğrudur. Neye 'Hayır' dedik? Azınlık hükümetine. Siyasi ahlaksızlığın kaynağı olacağı için. Erken seçim dayatmasına 'Hayır' dedik. MHP'nin flu gördüğü PKK'nın siyasal uzantısı olarak ihanet şebekesinin içerisindeki partiyle biz bir araya gelemeyiz. Biz bunlara 'Hayır' dedik. Siz bunlara 'Evet' diyorsanız, buyrun bir araya gelin" diye konuştu. 

Bahçeli, şartlarının yerine getirilmesi durumunda koalisyon hükümeti kurabileceklerini söyledi.

Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her şeye 'Hayır' diyorsun da koalisyon için ne düşünüyorsun dendiğinde... Görüşme sırasında yanımızda bir siyah çanta vardı, koalisyon o çantanın içerisindeydi. Eğer demiş olsaydı ki: 'Biz bu 4 ilkenizi benimsiyoruz' dediği takdirde, 'Gel, AKP, seninle bir hükümet kurabiliriz' derdik. İşte bu şartları kabul ettikten sonra elimi değil, gövdemi taşın altına kor, çantadaki koalisyonu orada kurardım. Şimdi TV'lere çıkıp neden yalan söylüyorsun, yalanı alışkanlık haline neden getiriyorsun? Sürekli yalan söylerken yalandan başbakan neden oluyorsun?"  

(Bitti)