MHP'nin Çankırı mitingi

MHP'nin Çankırı mitingi
MHP'nin Çankırı mitingi
-Genel Başkan Bahçeli: (2) -"Ne AKP'nin ne CHP'nin ne de barajı geçmesi için yoğun faaliyet gösterilen HDP'nin Türkiye'ye hayrı dokunacaktır. Medya ne derse desin, anketler ne söylerse söylesin iktidarımızın müjdesi konvoylarımızı selamlayanlardır" -"Türkçe ezan neyse Kürtçe Kur'an aynısıdır. Erdoğan'ın yüce kitabımızı bölücülüğe alet etmesi vahim ve telafisi olmayacak bir kırılmadır. Dili bir, dini bir, kıblesi bir, Kabesi bir, acısı bir, anısı bir, geçmişi bir, geleceği bir olmuş Türk milletine yapılabilecek en büyük kötülük fitneyi inanç dairesine yaymaktır." -"Kur'an tertemiz imanlı vicdanların manevi şifa ve kılavuzudur. Türkiye, besmeleyle soygun yapanları ilk kez görmüştür. Türkiye başörtüsünün altına gizlenip Haçlılara hizmet edenlere ilk defa şahit olmuştur"

ÇANKIRI (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'nin, CHP 'nin ve HDP'nin Türkiye'ye hayrı olmadığını savunarak, "Medya ne derse desin, anketler ne söylerse söylesin iktidarımızın müjdesi konvoylarımızı selamlayanlardır" dedi.

Bahçeli, partisinin Çankırı Belediye Meydanı'nda düzenlenen mitinginde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın HDP ile "eften püften kavga ettiğini fakat el altından ihanet pazarlıklarını sürdürdüğünü" iddia etti.

Dolmabahçe'de 28 Şubat'ta gerçekleştirilen görüşmeyi hatırlatan Bahçeli, "PKK'nın taleplerine önce sıcak ve olumlu yaklaşıp umut vermiş, sonra da sıkışınca bunu sorgulamıştır. Sözde Kürt sorununu önce tanıyıp, sonra 'ayrımcılık' diye yaftalamıştır. Doğu'da Kürtçü, Batı'da milliyetçi rolü oynayan bu adamdır. Siirt'te yüce kitabımız Kur'an'ı eline alarak kürsüye çıkması da tarifi olmayan bir istismar felaketidir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kur'an ile büyüdüm" sözlerini hatırlatan Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

 "Ne var ki Kur'an'dan pasta yapıp yiyenleri el üstünde tutmaktadır. Söyleyiniz bana, Kur'an ile büyüyen adaletsizliğe, ahlaksızlığa, gıybete, nifaka destek verip, iç içe geçer mi? Kur'an ile büyüyen birisi, ayetlerle dalga geçen küfrün bekçilerine kol kanat gerer mi? Müslüman Türk milleti bu oyuna düşmez. Müslüman Türk milleti bu tuzağa kapılmaz, bu riyakarlığa kanmaz. Kul affetse de Yüce Rabbimiz bu din ve diyanet tacirlerini asla bağışlamaz. Rüşvet ve yolsuzlukla kirlenmiş ellerin Kur'an-ı Kerim'e uzanması günahkarlığın ötesinde, tam bir münafıklık alametidir. Kur'an tertemiz imanlı vicdanların manevi şifa ve kılavuzudur. Türkiye, besmeleyle soygun yapanları ilk kez görmüştür. Türkiye başörtüsünün altına gizlenip Haçlılara hizmet edenlere ilk defa şahit olmuştur. Türkiye, Yemen'den Suriye'ye, Irak'tan Libya'ya kadar savaş narası atıp da Müslüman katillerine yardım ve yataklık yapanların, sıra Çanakkale'ye gelince barış çağrısı yapmasını yeni görmüştür."

-"Türkçe ezan neyse Kürtçe Kur'an aynısıdır" 

Erdoğan'ın Türkiye'nin yönünü uçuruma çevirdiğini öne süren Erdoğan, "Çankırı bu olanları kabul ediyor mu? Çankırı bu kadar ağır hasar ve hıyaneti normal görüyor mu" diye sordu.

"İmam hatip liseleri Erdoğan'ın dilindedir. Kürtçe Kur'an Erdoğan'ın propagandasıdır" diyen Bahçeli,  Diyanet İşleri Başkanlığının siyasi malzeme yapıldığını, camilerin, cemevlerinin, mahallerin, hatıraların, ortak acı ve sevinçlerin ayırılmaya teşebbüs edildiğini savundu. 

Bahçeli, "Türkçe ezan neyse, Kürtçe Kur'an aynısıdır. Erdoğan'ın yüce kitabımızı bölücülüğe alet etmesi vahim ve telafisi olmayacak bir kırılmadır. Dili bir, dini bir, kıblesi bir, Kabesi bir, acısı bir, anısı bir, geçmişi bir, geleceği bir olmuş Türk milletine yapılabilecek en büyük kötülük fitneyi inanç dairesine yaymaktır" iddiasında bulundu.

-"Davutoğlu'ndan bahsetmek emin olun zaman kaybı, emek israfı" 

Hayali bile korkunç her şeyin, 13 yılda zemin bulduğunu, taban tuttuğunu savunan Bahçeli, "Bölünmedik ne kalmıştır?Erdoğan ve sahte dindarlar bundan sonra İslam'ı da 36'ya ayıracaklar mıdır? Türkiye nereden nereye gelmiştir? Bu zulmeti, bu zarar ve ziyanı muhataplarının yanına bırakacak mısınız? Türkçe'ye açılan savaşı, Türklüğe biçilen kefeni, milli ve manevi değerlerimize yapılan hakaretleri sineye çekecek misiniz? Erdoğan hem Kabe'yi anlatıyor hem de Mor Gabriel Manastırı'nın sorunlarını çözdüklerini ileri sürüyor. Hem Zerdüştlük aleyhine konuşuyor hem de bu çerçevede suçladıklarıyla barış ve çözüm masası kuruyor" şeklinde konuştu.

Bahçeli, Erdoğan'ın "Devlet terör örgütüyle masada oturması halinde çöker" dediğini belirterek, "Yıllardır masalarda oturan kimdi? Yıllardır pazarlıklarla PKK'yı dirilten, taviz üstüne taviz verenler kimlerdi? Erdoğan yanlış yerdedir. Erdoğan yanlışın içinde, yalancılığın koynundadır. Davutoğlu'ndan ise bahsetmek emin olun zaman kaybı, emek israfı, boşu boşuna nefes tüketimidir" ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin AK Parti ile bir adım dahi atacak mecali kalmadığını öne süren Bahçeli, "Kabus dolu yılların sonuna gelinmiştir" görüşünü savundu. 

-"Emekli aylığı hesabındaki refah payını yükselteceğiz"

Emeklilere mart ve eylül aylarında bin 400'er lira olmak üzere yılda toplam 2 bin 800 lira Emekli Destek Ödeneği vereceklerini vaat eden Bahçeli, şunları söyledi:

"Mazlumlar, ezilenler, itilip kakılanlar bizimle yürüyün. Çiftçi, esnaf, işçi, memur ile cumhurbaşkanı ve milletvekili emeklisine aynı tutarda ödenek vermek için, emeklilerimizin banka promosyonu alabilmeleri için, esnafın emekli aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması için bizimle yürü Çankırı. Şahit olun, sözümüz sözdür. Emekli aylıkları arasındaki eşitsizliği gidereceğiz, emekli aylığı hesabındaki refah payını yükselteceğiz. Emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini çözeceğiz." 

Bahçeli, iktidar olmaları halinde asgari ücreti net bin 400 liraya çıkaracaklarını, büyükşehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım desteği vereceklerini, evi olmayan ihtiyaç sahibi ailelere 250 lira kira yardımı yapacaklarını, büyükşehirlerde evi olmayan asgari ücretle geçinenlerin bin 750 lira almasını sağlayacaklarını, köy ve mahalle muhtarları maaşlarının en az bin 400 liraya yükselteceklerini, köy ve mahalle ihtiyar heyetinde görev alanlara her ay 150 lira huzur hakkı vereceklerini dile getirdi.   

-"Çiftçi kardeşim Allah'ın izniyle yüzünü güldüreceğiz"

Çiftçinin yüzünü güldüreceklerini ifade eden Bahçeli, başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdilerin ucuza alınabileceğini, mazotta, gübrede, ilaçta, tohumda, yemde, fidede ÖTV ve KDV'yi tamamen kaldıracaklarını, mazotu 1 lira 75 kuruşa indireceklerini, hayvan üreticilerinin kullandıkları girdilerdeki KDV'yi yüzde 1'e düşüreceklerini, orman köylüsünün mağduriyetini gidereceklerini, 2B sorununu adil bir şekilde çözeceklerini, canlı hayvan kaçakçılığını önleyeceklerini, et ve sütte garanti fiyat uygulayacaklarını vaat etti. 

Bahçeli, "Esnaf ve sanatkar kardeşim, yeni iş yeri açtıysan 5 yıl süreyle gelir vergisinden muaf tutacağız. İlave olarak, kendi adına ödediğin sigorta primlerinin yarısı 5 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak. Şoför esnafımız duy sesimizi, aldığın yeni ticari araçtan 10 yıl kullanmak kaydıyla KDV ve ÖTV almayacağız. Kamyon, otobüs, dolmuş ve taksi şoförlerimiz çalışma sürelerinizin her 4 yılı için bir yıl fiili hizmet zammı alacaksınız. Esnaf, Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarını iyileştireceğiz. Gerçek manada intibak düzenlemesini yapacağız. Emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikleri gidereceğiz. Esnaf ve sanatkarımızın emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi kesilmesine son vereceğiz" diye konuştu.

-"Her yıl 700 bin insana iş"

Üreten Ekonomi Programları ile her yıl 700 bin insana iş sağlayacaklarını vaat eden Bahçeli, yoksulların sorunlarını bitireceklerini, muhtaç durumda olan ailelerin en az bir ferdine iş vereceklerini, iş sağlanana kadar, asgari ücretin yarısı kadar, yani 700 lira "Aile Desteği" adı altında ödeme yapacaklarını, 65 yaşını doldurmuşlara ödenen aylığı 300 liraya çıkaracaklarını, yaşlısına bakmakla yükümlü ailelere sosyal bakım yardımını helalinden vereceklerini, kamuya ait atıl arazilerle, büyük ya da küçükbaş hayvanları yoksullara istihdam amaçlı tahsis edeceklerini aktaran Bahçeli, evi olmayan muhtaç ailelere de  sosyal konut sağlayacaklarını ya da  250 lira kira yardımı yapacaklarını söyledi. 

Bahçeli, ilk ve ortaöğretime devam edenlerin annelerine, muhtaçlık durumlarını dikkate alarak, en az 50 lira verecekleri, 6 yaş altı bebek ve çocuklarla hamile veya lohusa annelere şartlı sağlık yardımını artıracakları vaadinde bulundu.  

200 kilovatsaat elektrik tüketen ve ödeme gücü olmayan vatandaşlara, faturanın yüzde 75'ini geri ödeyeceklerini belirten Bahçeli, "Engelli kardeşim seni asla unutmayız. 18 yaşını doldurmuş ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyen engellerimize 600 lira, diğer engelli aylığı ve 18 yaş altı engelli aylığını 400 liraya çıkaracağız" dedi.

-"Cemevi gerçeğini siyasi kaygılardan uzak şekilde kabul edeceğiz" 

Bahçeli, muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri "Hilalkart" dağıtacaklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aylık almayan annesi ya da babası veya her ikisi de vefat etmiş evlatlarımız, size de her ay 100 lira cep harçlığı vereceğiz. Gazilerimize 3 bin 600 günde emekli olma hakkı getireceğiz. Bütün şehit yetimlerine iş imkanı sağlayacağız. Öğretmenlerimizin 3 bin 600 ek göstergeden istifade etmelerinin önünü açacağız. Öğretmenlerin özür grubu tayinlerinde yaşanan sorunları bitireceğiz. Ek dersle eğitim ve öğretim tazminatlarını yükselteceğiz. Kadrosu olmadan çalışan sözleşmeli, geçici öğretmenlerimizi kadroya almanın yanında, atanamayan öğretmen çilesine son vereceğiz. Başarılı olmak kaydıyla 10 bin liraya kadar yükseköğretim kuponu vereceğiz. Yuva kuracak gençlerimize 10 bin lira tutarında, iki yıl vadeli, faizsiz kredi imkanı sağlayacağız. Emniyet mensuplarımızın çalışma şartlarını ve özlük haklarını iyileştirecek, bu kapsamda polislerimizin ek göstergesini 3 bin 600'e çıkaracağız. Astsubaylarımızın intibaklarını yapacak, haklarını verecek, uzman jandarma ve uzman erbaşların tüm mağduriyetlerini gidereceğiz. Cemevi gerçeğini siyasi kaygılardan uzak şekilde kabul edecek ve devlet yardımının önünü açacağız."

- "İktidarımızın müjdesi konvoylarımızı selamlayanlardır"

 Gelir dağılımında adaleti sağlayacaklarını söyleyen Bahçeli, terörü önleyeceklerini, milli birlik ve kardeşliği güçlendirecek yeni bir anayasa hazırlayacaklarını dile getirdi.

Bahçeli, "Toplumsal Onarım ve Huzurlu Gelecek" vizyonundaki plan, proje ve stratejik hedeflerle ülkeyi şaha kaldıracaklarını iddia ederek, "Genel seçimler, büyük milletimizi tıpkı asırlar öncesinde olduğu gibi lider ülke Türkiye ülküsüne götürecek yolun başlangıcı olacaktır. Tek başına iktidarımız, Türkiye'nin yeniden ayağa kalkmasını sağlayacaktır. Ne AKP 'nin ne CHP'nin ne de barajı geçmesi için yoğun faaliyet gösterilen HDP'nin Türkiye'ye hayrı dokunacaktır. Medya ne derse desin, anketler ne söylerse söylesin iktidarımızın müjdesi konvoylarımızı selamlayanlardır" diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, konuşmasının ardından partisinin Çankırı milletvekili adaylarını tanıttı.

(Bitti)