Şifa kaynağı kaya tuzu dekorasyon malzemesi oldu

Şifa kaynağı kaya tuzu dekorasyon malzemesi oldu
Şifa kaynağı kaya tuzu dekorasyon malzemesi oldu
- Çankırı'da bir otelin duvarları, odaları ve koridorları 5 bin yıllık mağaradan çıkarılan kaya tuzu ile dekore edildi - Otel müdürü Akbak: - "Kaya tuzu astım, bronşit, nefes darlığı, uykusuzluk, yorgunluk ve baş ağrısı gibi hastalıklara iyi geliyor. Hasta olmasanız bile kaya tuzunun insanı dinlendirici özelliği bulunuyor"

ÇANKIRI (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Çankırı'da kısa süre hizmete açılan bir otel astım, bronşit ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen kaya tuzuyla dekore edildi.

Oda ve duvarlarının dekorasyonunda Çankırı'daki 5 bin yıllık mağaradan çıkarılan kaya tuzunun kullanıldığı D-100 karayolunun Ilgaz ilçesi sınırlarındaki otelde 4 de tuz odası bulunuyor. 

Otel müdürü Osman Nuri Akbak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otel inşa edilirken Hititler döneminden kalma tuz mağarasından esinlendiklerini ve kaya tuzunun faydalı olduğunu bildikleri için dekorasyonda bunu kullandıklarını söyledi.

Çankırı'da büyük tuz rezervi olduğuna dikkati çeken Akbak, "Burada 5 bin yıldır tuz çıkarılan mağaralar bulunuyor. Biz de tuz mağarasından esinlenerek bu tuz otelini kurduk" dedi. 

-"20 ton kaya tuzu kullanıldı"

Otelin dekorasyonunda 20 ton kaya tuzu kullandıklarını aktaran Akbak, odaların duvar, tavan ve zeminini tuzla kapladıklarını, "tuz odaları"na da devamlı bu maddeyi püskürttüklerini belirtti.

Akbak, "Misafirlerimizin kalacağı 33 odamız, 49 yatak kapasitemiz bulunuyor. Odaların duvarlarına tuzdan paneller yerleştirdik, içlerini de ışıklandırdık. Bunun yanında odalarda tuzdan yapılmış lambalar var. Gece lambası şeklinde kullanılabilecek şekilde dekore ettik. Koridorlara tuzdan yapılmış duvar süsleri ve eşyalar yerleştirdik" diye konuştu.

Kaya tuzunun bazı rahatsızlıklara iyi geldiğini anımsatan Akbak, "Astım, bronşit, nefes darlığı, uykusuzluk , yorgunluk ve baş ağrısı gibi hastalıklara iyi geliyor. Hasta olmasanız bile kaya tuzunun insanı dinlendirici özelliği bulunuyor" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Otel

  ,

  Gece

  ,

  baş ağrısı

  ,

  uykusuzluk