Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
ÇANKIRI (AA) -  Osmanlı Ocakları Çankırı Şubesi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik uygulamaları kınadı.Şube Başkanı Emre Cebeci,...

ÇANKIRI (AA) -  Osmanlı Ocakları Çankırı Şubesi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik uygulamaları kınadı.

Şube Başkanı Emre Cebeci, düzenlediği basın açıklamasında, Çin'in hedefinin zengin kaynaklar odluğunu söyledi.

Siyasi , ekonomik, askeri yönden oldukça önemli olan Doğu Türkistan coğrafyasının petrol, altın , gümüş, platin, kömür ve uranyum gibi stratejik ham maddelere sahip olduğundan bahseden Cebeci, "Çin'in genelindeki 148 madenden 124'ü Türkistan'da bulunmaktadır. Türkistan, Çin'in petrol rezervlerinin yüzde 25'ini, doğal gazın yüzde 28'ini barındırmaktadır.  Bu kadar zengin bir ülke olmasına rağmen Çinin politikaları yüzünden Uygur Türkleri açlık ve sefalete mahkum olmaktadır" diye konuştu.

"Çin, Uygur Türkleri arasında dinsizliğin yaygınlaşması için özel gayret sarf etmektedir" diyen Cebeci, şöyle devam etti:

"Uygur Türkleri'nin İslam'ı öğrenmesi ve yaşaması yasaktır. Ailelerin çocuklarına dini eğitim vermeleri yasaktır. Hacca giden memurların işlerine son verilmektedir. Cami ve medreselerin okullara 200 metreden yakın olması yasaktır. 120 bin din alimi idam edilmiştir.  1949-1979 yılları arasında Doğu Türkistan'da 29 bin cami yok edilmiştir. 1997 yılında sadece Haten bölgesinde bin 200 cami kapatılmış ve 370 bin Kur'an-ı Kerim yakılmıştır. 2013 yılında başörtüsünü çıkarmayan bayanlar diri diri yakılmışlardır."

Cebeci, Doğu Türkistan'da 60 milyon Müslüman Türk'ün hayatını kaybettiğini aktardı.