Tuz kervanlarının yolu yürüyüş yolu olacak

Tuz kervanlarının yolu yürüyüş yolu olacak
Tuz kervanlarının yolu yürüyüş yolu olacak
- Geçmişte Tuz Mağarası'ndan çıkartılan tuzun taşınması amacıyla kullanılan 80 kilometrelik yolun yeniden canlandırılması amacıyla 9 kişilik grup tarafından doğa yürüyüşü gerçekleştirilecek

ÇANKIRI (AA) - Geçmişte Tuz Mağarası'ndan çıkartılan tuzun taşınması amacıyla kullanılan yolun turizme kazandırılması amacıyla 9 kişilik grup tarafından doğa yürüyüşü başlatıldı.

Gezi yazarı Timur Özkan ile araştırmacı yazar Ömer Faruk Eryılmaz önderliğinde 9 kişi, geçmişte tuz kervanlarının kullandığı güzergahta "İnce Geliş Tuz Yolu" yürüyüşü gerçekleştirme kararı aldı. Kentteki bir otelde düzenlenen basın toplantısında Eryılmaz ve Özkan, yürüyüş hakkında bilgi verdi.

Eryılmaz, 80 kilometrelik güzergahı 4 günde kat etmeyi düşündüklerini söyledi. Türkiye'deki tematik rotalara yeni birini eklemek istediklerini belirten Eryılmaz, "Tuz kervanlarının kullandığı yol binlerce yıllık. Tuz Mağarası'ndan çıkartılan tuzun taşındığı bu yolu dünya kültürüne, Türkiye ve Çankırı turizmine hediye etmek istedik." ifadesini kullandı.

Çankırı'dan kuzey bölgelere "ince geliş" denilen dar yollardan ulaşıldığını anlatan Eryılmaz, "Zamanın koşullarında tuzun ulaşması çok zordu. Bu yol maceralarla dolu bir yol. Eşkıyalıklar, soygunlar, baskınlar var. Dolayısıyla tuzu taşıyan, bu yollarda birlikte gitmek zorundaydı." dedi.

Özkan ise yürüyüşün Tuz Mağarası'ndan başlayacağını dile getirerek, "Tematik rotalar artık dünyada yükselen trend. Dünyanın her yerinde bu rotaları gezmek için yola çıkan gezginler var. Bu, her şeyden önce turistik bir potansiyel." diye konuştu.

Eryılmaz ve Özkan önderliğindeki 9 kişilik grup, açıklamanın ardından yürüyüşe başladı. Tuz Mağarası'ndan başlayan 80 kilometrelik yolu 4 günde tamamlamayı planlayan grup, yürüyüş boyunca bir gece otelde konaklayacak. Grup, Ildızım ve Hocahasan köylerinde de 2 gece kamp yaparak yürüyüşü tamamlayacak.