Yaban hayvanları için meyve fidanı dikildi

Yaban hayvanları için meyve fidanı dikildi
Yaban hayvanları için meyve fidanı dikildi
- Çankırı'da yaban hayvanlarının doğal yaşam alanlarının korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi projesi kapsamında bin meyve fidanı dikildi

ÇANKIRI (AA) - Çankırı'da yaban hayvanlarının doğal yaşam alanlarının korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla meyve fidanı dikildi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabit Erşahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Çankırı Şube Müdürlüğü tarafından Doğantepe mevkisinde yapılan fidan dikme töreninde, bu tür çalışmaların artırılması gerektiğini söyledi.

Gerçekleştirilen çalışmanın doğal hayat açısından önemli olduğunu belirten Erşahin, "Bu tür çalışmaları çok önemsiyorum ve yaygınlaştırılması gerekli diye düşünüyorum. Doğanın dengesinin korunması, yaşamın sürekliliği açısından önemli." dedi.

Etkinliğin öğrencilerin eğitimini olumlu etkileyeceğini dile getiren Erşahin, öğrenciler için bunun uygulama eğitimi olacağını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Çankırı Şube Müdürü Hasan Kozan da yaban hayvanların doğal ortamlarında yaşamalarını sürdürmeleri için bin meyve fidanını toprakla buluşturacaklarını söyledi.

Çalışma hakkında bilgi veren Kozan, şunları kaydetti:

"Proje yaban hayvanlarının yaşam alanlarının korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Genel müdürlüğümüzce ağır kış şartlarında yaban hayvanları için gerekli olan besin ihtiyacını karşılayabilmek maksadıyla yemleme çalışmaları yürütülmektedir. Bu kış 6 bin 950 kilogram yem, kurumumuz ve avcı dernekleri tarafından doğaya bırakıldı ancak bu, hayvanların davranışları üzerine negatif etki yaptığından ağır kış koşulları haricinde kesinlikle tercih edilmemektedir. Türlerin korunmasının en etkin yöntemi, onları yaşam ortamları ile korumaktır. Yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında varlıklarının devam etmesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır."

Kozan, dikimi yapılan fidanların alıç, muşmula, erik, ahlat, ardıç ve kuşburnu olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Orman Fakültesi öğrencilerinin katılımıyla fidanların dikimi gerçekleştirildi.