Afrika filleri için acil önlem paketi geliyor

Afrika filleri için acil önlem paketi geliyor
Afrika filleri için acil önlem paketi geliyor
Afrika Fil Zirvesi'nde 'Aşırı av nedeniyle nesilleri tükenebilir' denilen filler için acil önlem kararı çıktı. Fildişi kaçakçılığı 'ciddi suç' kapsamına girecek.

Botswana’nın başkenti Gaborone’daki Afrika Fil Zirvesi sona erdi. Gabon’dan Kenya’ya, Nijer’den Çin’e pek çok ülkeden temsilci katıldığı zirvede fildişi kaçakçılığının yaygın hale geldiği ülkeler, acilen önlem almaya karar verdi.

Zirvenin düzenlenmesine katkıda bulunan Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), alınacak önlemlerle, kaçak fil dişi ticaretinin önüne geçilmesi ve Afrika genelindeki fillerin korunmasının amaçlandığını bildirdi. Önlem paketinde, fildişi kaçakçılığının ‘ciddi suç ’ kapsamına alınması ve bu konudaki ulusal yasaların güçlendirilmesi gibi maddelerin bulunduğu ifade edildi. IUCN tarafından yapılan açıklamaya göre, bu adımın, BM Sınıraşan Örgütlü Suçlara Dair Sözleşme çerçevesinde, hukuki yaptırımlarda işbirliğini harekete geçireceğine de inanılıyor.

1 YILDA 30 BİN FİL ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

1989’da yasaklanan uluslararası fildişi ticaretinin dünya çapında yeniden canlanması endişe yaratıyor. Fildişi ticaretinde Çin’in yükselen ortasınıfının fildişi düşkünlüğünün etkisi olduğu, fildişi ticaretinden El Kaide bağlantılı Şebap örgütüne para aktarıldığı öne sürülüyor. Sportif amaçlı olarak da kimi ülkelerde fil avcı yapılabilen Afrika’da 1 yılda 30 bin fil öldürüldü.

1 yılda 30 bin fil öldürüldü

Çin'de orta sınıf yükseldikçe filler ölüyor

 

JOHANNESBURG- İSTANBUL /AA-RADİKAL