Altınbeşik mağarasında yeni keşifler

Altınbeşik mağarasında yeni keşifler
Altınbeşik mağarasında yeni keşifler
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Çek Cumhuriyeti'niden bir mağara dalış ekibinin 2012 yılından bu yana sürdürdüğü keşif çalışmalarında Antalya'da Manavgat Vadisi içinde bulunan Altınbeşik mağarasının içinde yeni galeriler keşfedildi

RADİKAL - Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın ana kaynak değerini oluşturan mağara Antalya’nın İbradi ilçesine 7 km uzaklıktaki Ürünlü Köyü’nün yaklaşık 5 km güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer alıyor.

DKMP Genel Müdürlüğü, Çek Cumhuriyeti’nden bir mağara dalış ekibi ile birlikte 2012 yılından bu tarafa mağarada araştırma ve haritalandırma işlerini yürütüyordu. Bu çalışmalar neticesinde Altınbeşik mağarasında yeni galeriler tespit edildi ve haritalaması yapıldı.

Mağaraya Yeraltı Gölü Üzerinden Botla Giriliyor. Çok katlı bir mağara olan Altınbeşik Mağarası’nın uzunluğu yaklaşık 1600 metreyi buluyor. Mağaraya 125 metre uzunluğundaki bir yeraltı gölü üzerinden botla giriliyor. Gölün bitiminden sonra 44 metrelik dikey bir traverten oluşumu üzerinden ikinci kata çıkılıyor. Mağaranın ikinci katında yaklaşık 1 km uzunluğa sahip birbiriyle bağlantılı 5 yeraltı gölü bulunuyor.

Ziyaretçiler Yöre Halkının Ekonomik Kalkınmasına Katkı Sağlıyor. Bu mağarada olduğu gibi ülkemizin tabi zenginliklerinden olan diğer mağaralarda da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bunun gibi mağaralar ülke turizmimiz açısından oldukça  önemli. Mağaraya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler botlarla mağara içerisinde gezerek Altınbeşik Milli Parkı’nın gizemli dünyasını keşfe çıkabiliyorlar. Ayrıca bu mağaraya gelen ziyaretçiler yöre halkının ekonomik kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor. Yörede ev pansiyonculuğu ve yöresel lezzetlerin tattırıldığı mekanların sayısı da giderek artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası’nın adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden aldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Torosların bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahip bulunuyor. Altınbeşik Mağarası adeta Denizli’de bulunan Pamukkale travertenlerinin yeraltında meydana gelmiş çok büyük çapta ki bir benzeri konumunda bulunuyor” diye konuştu.