Amazonlarda 200 kişilik kabile keşfedildi

Brezilya'nın Amazon bölgesindeki Javari vadisinde, dış dünyadan kopuk yaşayan yeni bir kızılderili kabilesi keşfedildiği bildirildi.

RIO DE JANEIRO -Ülkenin yerli nüfusunu korumak amacıyla kurulan Kızılderililer Ulusal Vakfı’nın (Funai) sözcüsü yaptığı açıklamada, 200 kişilik kabilenin izine ilk önce uydu fotoğraflarında rastlanıldığını, daha sonra ise Funai üyelerinin Nisan ayında uçakla bölgede yaptıkları uçuşlar sırasında kabileyi tespit ettiklerini belirtti.

Brezilyalı makamlar, beyazları, ülkenin ücra bölgelerinde yaşayan ve hiç beyazlarla temas etmemiş yerli kabilelere sağlık nedenlerinden dolayı yaklaşmasını yasaklıyor. Yasağın amacı, bu kabileleri, beyazlardan geçebilecek ve hiç alışık olmadıkları hastalıklara karşı korumak olarak açıklanıyor.

Funai yetkililerinden Fabricio Amorim yaptığı açıklamada, keşfedilen kızılderili kabilesinin Pano kızılderili grubuna ait olabileceğini belirtti.

Funai’a göre, altın arayıcıların, oduncuların, balıkçıların ve uyuşturucu kaçakçıların yasadışı faaliyetleri Javari vadisinde yaşayan yerli kabileler için tehdit oluşturuyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/105372510537252

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kızılderili mi? - Tuty

  Amazon yerlilerine Kızılderili denmez. Kuzey Amerikadaki yerlilere işgalci Avrupalı beyazlar tarafından redskin/kızılderili denmiştir ancak günümüzde hakaret kabul edildiği için bu tanım terkedilmiştir.

  ONLARA DOKUNMAYIN EFENDILER! - burçakyaylasi

  Bu dogrumu? Eger dogruysa çok guzel birsey ve eminimki en gorkemli ekolojik yasayisi naturel bir biçimde surduriyorlar. Sakin kimse uygarlik adina oraya girip onlarin huzuruna somurgeci mantigini bulastirmasin! Onlar gibi olmak onlar gibi yasamak isterdim. Ama malesef uygarlik denilen tek disi kalmis canavarin atalarimizin boynuna taktigi tasmadan bizde nasibimizi almisiz. Her ne kadar somurgeci mantigin disinda kalmaya çabalasakta bu verili dunyada biryerlere etiketleniyoruz herkese ozgurluk isteyince kurt cu oluyoruz haksizliga karsi çikinca trorist. Malesef boyle ilkel kalmis bu kabileler kadar kaygisiz degiliz! Ama artik onlarinda çok onemli bir kaygilari oldu çunku onlarida buldular!!!