Anadolu turnaları için yeni proje

Anadolu turnaları için yeni proje
Anadolu turnaları için yeni proje
Türkiye'de yaşayan 'grus grus' türü Anadolu turnalarını korumak için Çukurova Deltası izleme altına alınacak.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye ve Brisa, Türkiye’de nesli tehlike altında bulunan turnaları korumak için yeni bir proje başlattı.
WWF-Türkiye ve Brisa’nın ortak yazılı açıklamasına göre; Türkiye’de kışlayan turnaların yüzde 95’inin barındığı Çukurova Deltası’nda yürütülecek ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi, türün kışlama alanındaki güncel durumunu ortaya koyarken, doğal yaşam alanlarında güven içinde varlığını sürdürmesini sağlamayı amaçlıyor.

DÜNYADA 15 TÜRÜ VAR
Dünyada 15 türü bulunan turnanın sadece ‘Grus Grus’ türü Türkiye’de yaşıyor ve doğal yaşam alanlarının kaybı yüzünden tehdit altında bulunuyor. Bahar ve yaz aylarında kuzeye giden turnalar, kışı geçirmek için güneye dönüyor. Çukurova Deltası, Türkiye’de turnaların kışladığı alanların başında geliyor.
Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, turnanın neslinin devamının, bugünden atılacak sağlam adımlara bağlı olduğunu belirterek, proje ile gelecek nesillerin, doğal ve kültürel bir zenginlik olan bu türü tanımalarına ve onunla birlikte yaşamayı sürdürmelerine katkı sağlamayı istediklerini söyledi.
WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise turnaların kış aylarında kuzeyden güneye göç ettiklerini belirterek şu bilgileri verdi:
Türün üreme alanlarına dair pek çok araştırma var. Ancak kışlama alanlarında düzenli ve sistemli bir izleme yapılmıyor. Proje kapsamında özellikle kışlama alanına ve buradaki tehditlere odaklanıyoruz. Çukurova Deltası’nda 2013 ve 2014 kış sezonunda yürüteceğimiz çalışmalarla turna popülasyonunu belirlemenin yanı sıra türün kışlama alanındaki davranışlarını da inceleyeceğiz. Bu açıdan proje, türün korunması için hazırlanmakta olan Ulusal Turna Eylem Planı’nın uygulanmasına katkı sağlayacak.” ( İSTANBUL /AA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Yaşam

  ,

  Proje

  ,

  wwf

  ,

  göç

  ,

  Eylem

  ,

  kış

  ,

  koruma

  ,

  Güncel