Antarktika'daki buzullar altında 'uzaylı' izi

Antarktika'daki buzullar altında 'uzaylı' izi
Antarktika'daki buzullar altında 'uzaylı' izi
Antarktika'da milyonlarca yıl güneş görmediği tahmin edilen derin buz kütlelerinin altında yaşam olup olmadığına yönelik çalışmalar yürüten bilim insanları tek gözlü uzaylı benzeri minik bir canlıyla karşılaştı.

RADİKAL - Antarktika’da penguenler başta olmak üzere diğer hayvanlardan çok uzakta, milyonlarca yıl güneş görmediği tahmin edilen derin buz kütlelerinin altında yaşam olup olmadığına yönelik çalışmalar, bilim insanlarının buzul altında 15 cm. uzunluğunda bir tür balık görmesi, bunu araştırırken katmanlar arasında mikroorganizmalara rastlamasıyla yeni bir aşamaya girdi.

Milliyet 'te yer alan habere göre, milyonlarca yıl, kimi uzmana göre 15 milyon yıl boyunca güneş ışığı görmeyen buzulların altında neler olduğuna ilişkin özel kamera ve uzaktan kumandalı mini denizaltıyla yürütülen çalışmalar sırasında ilk olarak ince, saydam bir balığa rastlandı. Ancak uzmanlar balığı hâlâ yakalamış değil.

SUAYISI OLARAK NİTELENDİRİLİYOR

AP ajansının haberine göre, volkanik krater Deception Adası’nda araştırmalarını sürdüren uzmanlar, minik deniz canlısını ararken eriyen buzul katmanlarından aldıkları bir örnekte ise mikroorganizmalara rastladı. Saptanabilen türlerin yüzde 94’ü basit mikrobiyal yaşama ait. Bunların arasında bulunan mikroskopik hayvanlardan birisi suayısı olarak nitelendirilen tek gözlü uzaylı benzeri minik bir yaratık.

Bilim insanları buzul altında yaşam, canlı organizma olduğunu ortaya koyabilecek yeni gelişmenin, aynı zamanda Mars’ta ya da Jüpiter’in uydusu yüzeyi buzullarla kaplı Europa’da veya Satürn’de de yaşam olabileceği olasılığını gözler önüne serdiği iddiasına işaret ediyor.


  ETİKETLER:

  mars

  ,

  Milliyet

  ,

  Yaşam

  ,

  Bilim

  ,

  Güneş

  http://www.radikal.com.tr/132328813232885

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu bir Tardigrada türü - user556417

  Bu canlı bir Tardigrada türü. Uzaylı falan değil. Gayet dünyalı. Birkaç yüz milyon yıl öncesinden beri var... İnsan uzaylı birşey olduğuna inanıp şaşırmak istiyor değil mi...

  Arda - user1036131

  BELKİ BİZ bu haberlerle kendimizi avutuyoruz çünkü türk insanımızın abd avrupa özentiliği yüünden kendi kültürleriyle birlikte batı kültürünün etkisine girerek kültür karmaşıklığı yüzünden HİÇ BİR ALANDA İLERLEYEMEDİĞİMİZİN KANITI,,adamlar AYNI HABERDE OLSA BULMUŞLAR,,SİZ ne buldunuz türk halkım,,sinemada sporda bilimde ilerleyebildiniz mi ? hatta kafa olarak ilerlediniz mi ?

  Günaydın - UPK Jedi

  Yeni bir bilgi değil ki bu? Yeni mi öğrendiniz?

  Uzaylı benzeri minik canlı? - Yalin_Ordek

  Uzmanlar internetin derinlerinde haber sitesi benzeri bir site buldu, bu tür sitelere uzmanlar tarafından Radikal denildiği biliniyor. Oldu mu? Olmadı. Uzaylı benzeri nedir Alla'sen?

  yazan: neil deGrasse tyson - user1052107

  Şaka gibi bir haber. Senelerdir bilinen, 500milyon yaşındaki canlı flaş haber gibi Uzaylı Bulundu diye sunuluyor olması çok komik. Uzayla tek bağlantısı; uzayda da yaşayabilecek, o kadar dayanıklı olması. https://youtu.be/GveTt7qozG0?t=4m32s