Arhavi'deki HES'i İstanbul'da protesto ettiler

Arhavi'deki HES'i İstanbul'da protesto ettiler
Arhavi'deki HES'i İstanbul'da protesto ettiler
Kamilet Vadisi'ndeki Cihani Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine karşı çıkan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, proje sahibi firmanın İstanbul'daki holding binası önünde eylem yaptı.

Artvin'in Arhavi ilçesi Kamilet Vadisi'ndeki Cihani Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine karşı çıkan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, proje sahibi firmanın İstanbul 'daki holding binası önünde eylem yaptı.
Mecidiyeköy Büyükdere Caddesi'nde saat 12.00'da toplanan grup üyeleri,  "Yaşam hakkıma dokunma", "Arhavi darda dereler isyanda" yazlı pankart açarak,  sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Grup üyeleri, HES'lerin yolaçtığı doğa tahribatına ve bunun sonucunda atmaca kuşlarının soylarının tükenmesine dikkat çekmek için atmaca maskeleri taktılar.  Holdingin Fulya'daki binasına tulum çalarak yürüyen grup, burada bir basın açıklaması yaptı.

"KATLİAMA İZİN VEREN KURUM HALİNE GELDİ"


Açıklamada, "Yeryüzündeki tüm canlıların yaşam kaynağı olan derelerimizi savunmak için buradayız. DSİ verilerine göre 69 ilin dereleri üzerinde kurulmak istenen Nehir Tipi Hidro Elektrik Santrali, yani HES'lerin sayısı bini aşmış durumda. Hükümet halen ısrarla havza planlaması yapmamakta direniyor. Çevreyi korumakla sorumlu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu adı altında adeta katliama izin veren kurum haline geldi. Tüm bu usülsüzlüklere karşı direniş gösteren, hukuk mücadelesi veren halk, açılan davaları bir bir kazanıyor. Mahkemeler Bakanlığın onayladığı ÇED raporlarını iptal ediyor. İdare ise çoğu zaman yargı kararının gereğini yerine getirmiyor" denildi.

"FİRMA YENİ ÇED RAPORU SUNDU"


Açıklamada ayrıca, firmanın, mahkeme kararıyla iptal edilen ÇED raporunu, küçük bazı değişikliklerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yeniden sunduğunu belirtilerek, "Bakanlık, yasa gereği 21 kişilik komisyonun kararıyla verilmesi gereken Nihai ÇED onayını, ikisi firma yetkilisi olmak üzere dört kişilik komisyon toplantısıyla onayladı. Usulsüz Nihai ÇED raporuna yaptığımız itiraz ise henüz sonuçlanmadı" denildi.