@omererbil

Ataköy sahilinde kara bitti, sıra denizde

Ataköy sahilinde kara bitti, sıra denizde
Ataköy sahilinde kara bitti, sıra denizde
Ataköy sahil şeridindeki tüm parseller inşaat ile doldurulunca sıra denize geldi. Gemilerle taşınan hafriyat kamyonları ile deniz 140 bin metrekare doldurularak yeni inşaat alanı ortaya çıkarılıyor. Bu yeni alana konferans, kongre merkezleri ile restoran ve gazinolar inşa edilecek.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Ataköy sahildeki yapılaşmalar neredeyse bitti. Galleria alışveriş merkezinden başlayarak Hava Harp Okulu’na kadar olan sahil şeridi, Baruthane'nin bulunduğu parsel hariç tamamen yüksek katlı binalarla doldu. Artık karada inşaat yapılabilecek 1 metrekare boşluk bile kalmadı. Ve şimdi sıra denize geldi. Mega Yat limanı adı altında başlatılan yeni projede Ataköy sahilde, deniz tam 14 hektar yani 140 bin metrekare doldurularak yeni yapılaşma alanı oluşturuluyor. Buna mendirek ve yat limanının olduğu bölüm dahil değil. Kısacası denizde 20 futbol sahası büyüklüğünde yeni bir kara oluşturulacak. Yeni doldurulan alanla birlikte denizin 600 metre daha uzaklaşacağı görülüyor.

HAFRİYAT KAMYONLARI GEMİYLE TAŞINIYOR

Ataköy Turizm Kompleksi olarak bilinen alan içinde Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton İstanbul Ataköy Hotel, Ataköy Marina Hotel, Ataköy Marina ve Ataköy Marina Park yer alıyor. Bunun ön tarafına da deniz doldurularak büyük bir kurvaziyer gemilerin de yanaşabileceği Mega Yat limanı yapılacak. 1/1000 Ölçekli uygulama planları yapıldı, hâlihazırda deniz dolgusu sürüyor. Trafiğin yoğun olduğu bu bölgede hafriyat kamyonları gemilerle taşınıyor.

DOLGU ALANA 5 KATLI BİNA

140 bin metrekarelik yeni doldurulacak alanda neler olacak? 3 katlı ticaret ve eğlence merkezi, 2 katlı lokanta ve gazino, 2 katlı kongre merkezi, 5 katlı yönetim ofisi, 5 katlı tekne satış ofisi, 724 ve 320 araçlık açık otopark ve ayrıca 5 ayrı yerde 32 araçlık açık otopark, tekne onarım ofisleri, yüzme havuzları yer alacak.

YİNE Mİ APART OTEL?

Kıyı kenar çizgisi sınırına kadar yani bugün Galleria, Dünya göz Hastanesi, Sheraton otellerinin bulunduğu alanlara ise, 70 metre yüksekliğinde yaklaşık 22 katlı otel, çok katlı otopark ve ticaret merkezi, AVM, 22 katlı 3 ayrı apart otel, kafe ve lokantalar inşa edilecek. Ataköy sahilde inşa edilen yeni yapıların tamamı apart otel olarak ruhsat almıştı. Ancak hepsi konut olarak satışları yapıldı.

YENİ YÜKSEK BİNALAR YAPILACAK

23.11.2011 yılı uygulama vaziyet plan değişikliğine göre 564 ada 142,137, 144 ve 131 sayılı parsellerde (Galleria – Dünya Göz Hastanesi’nin olduğu araziler) yükseklik 70 metreyi geçmeyecek. Yat limanı yani denize dolgu yapılan 14 hektar büyüklüğündeki yeni alanda ise yükseklik 15.50 olarak belirlendi. Ancak bu dolgu alanında ofis ve yönetim binalarının 5 katlı gösterilmesi ise kafa karıştırıyor.

BELEDİYE: HENÜZ RUHSAT BAŞVURULARI YOK!

Bakırköy Belediyesi kendilerine şu ana kadar ruhsat başvurusu olmadığını, vaziyet planlarına göre doldurulacak alanın 14 hektar büyüklüğünde görüldüğünü belirttiler. Hali hazırdaki çalışmaların ise mendirekler için bir dolgu olduğunun kendilerine bildirildiği kaydedildi.

Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü verilerine göre

-  2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Mega Yat Limanı projesini onaylıyor.

- 2006 1 / 1000 ölçekli Uygulama Vaziyet İmar Planı hem Ulaştırma Bakanlığı hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylandı.

- 2010 ve 2011 yıllarında vaziyet imar planı revizyona uğradı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı onayladı

- 2007 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusu yapıldı. 2010 yılında ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylandı.

- 2014 yılında proje ÇED raporuna uygun olarak Maliye Bakanlığı’ndan deniz yüzeyi kiralama izni alıyor.

- 2015 yılı başında da tüm süreç tamamlanmış şekilde Bakırköy Belediyesi’nden dolgu izni alınıyor.


 

 

'DEPREM YÖNETMELİĞİNE DE UYGUN DEĞİL, RESMEN KATLİAM'

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu: "Sahildeki mevcut yapılaşmalara da karşıydık. Denizin içine 14 hektarlık yapılaşmaya da karşıyız. Deprem yönetmeliğine de uygun değil. Bakırköy bu yoğunluğu kaldırmaz. Resmen katliam yapılıyor. Ancak bizim elimizde bir yetki yok. Bakanlıklar tüm izinleri veriyor. İnşaat başvurusu yapıldığında bizim bakış açımız izin vermemek yönünde. Ancak 45 gün süre sonunda inşaat ruhsatı verme yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçiyor. Biz vermeyeceğiz ama inşaatlar durduramayız."


 

ARAZİ SAHİBİ TOKİ!

Ataköy Turizm Kompleksi, halen Türkiye denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu ve Metin Kalkavan tarafından kurulan Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. tarafından yönetiliyor. Üst kullanım hakkı Dati Holding’de olan arazinin sahibi ise TOKİ. Daha önce TOKİ ve Dati Holding arazi için ihaleye çıkmış ancak katılan olmadığı için ihale iptal edilmişti. İhaleyle sadece Mubarek Mansimov’un sahibi olduğu Palmali Grubu ile Ferit Şahenk’in Doğuş Grubu temsilcilerinin ilgilendiği, Fettah Tamince’nin de HaliçPort’u almadan önce limana ilgi gösterdiği ancak daha sonra vazgeçtiği ileri sürüldü. Şimdi ise DATİ Holding’in liman inşaatına başladığı belirtiliyor.