Avcılardan kurtarmak için uyutulan gergedan öldü

Avcılardan kurtarmak için uyutulan gergedan öldü
Avcılardan kurtarmak için uyutulan gergedan öldü
Güney Afrika'da, avcıların dikkatini çekmemesi açısından boynuzunun boyanması ve ilaçlanması için uyutulan gergedan, bir daha uyanamadı.

JOHANNESBURG - Gergedanın uyanamadığı, nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanların avlanmasıyla ilgili gazetecilerin de katıldığı bir bilgilendirme toplantısında açıklandı.

Pretoria yakınlarındaki doğa koruma alanının sözcüsü Lorinda Hern, 22 yaşındaki erkek gergedanın, avcıları cezbeden boynuzunun boyanması ve ilaçlanması için uyutulduğunu ancak hayvanın bir daha uyanamadığını söyledi.

Hern, gergedanların avcılar için cazibesini yok etmek amacıyla yaptıkları bu uygulamaya, 2010 yılında gebe bir gergedan ve yavrusunun avcılar tarafından öldürülmesinden sonra başladıklarını aktardı.

Sözcü , prosedürün bugüne dek 20 gergedana uygulandığını, ilk kez böyle bir durumla karşılaşıldığını vurguladı. Boynuzların boyanması uygulamasına devam edileceği, gergedana otopsi yapılacağı kaydedildi.

Nesli tükenmek üzere olan gergedanlar, boynuzlarının şifalı olduğuna inanılması ve çeşitli süs aletleri yapımında kullanılması gibi nedenlerle avlanıyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Avcılar

  ,

  Erkek

  ,

  Sözcü

  ,

  doğa

  ,

  koruma