Balina avı yasağı kararı nasıl alındı?

Balina avı yasağı kararı nasıl alındı?
Balina avı yasağı kararı nasıl alındı?

FOTOĞRAF: Jeremy Sutton-Hibbert/Greenpeace

Birleşmiş Milletler'e bağlı Adalet Divanı, 31 Mart'ta Japonya'nın 'bilimsel' balina avını durdurmuştu. Kararda, 'Bilimsel araştırma yapıyoruz' diye avlanan balina etlerinden birini ticari bir depoda buldukları için aylarca cezaevinde yatan Greenpeace gönüllülerinin de payı var.
Haber: BESTE SEZEN ATEŞPARE - bestee_atespare@hotmail.com / Arşivi

Antartika’da yapılan balina avı için Lahey’deki Adalet Divanı ‘bilimsel olmadığı’ kararına vardı. Konuyla ilgili Radikal’e konuşan Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, Japonya’daki balina avının bilimsel değil ticari olduğunu dile getirerek, durdurulma kararına sevindiklerini söyledi. Uluslararası Greenpeace’den John Frizell de bu kararın uzun yıllardır balina avına karşı yaptıkları çalışmaları desteklediği için memnun olduklarını söyledi.

Avustralya hükümeti, dünyada bilimsel araştırmalar dışında balinaların avlanmalarının yasak olmasına rağmen Japonya’nın bu kuralı göz ardı ettiğini öne sürerek dava açmıştı. Üstelik kendi deniz sahasından da faydalanıldığını ileri sürdü. Bu dava 31 Mart’ta sonuçlandı. Dava sonucunda balina avının ‘bilimsel amaçlarla’ yapılmadığı kararı çıktı. Karara göre, Japonya’nın artık Antartika’da balina avlaması yasaklandı. Japonya’nın 2005’ten bu yana devam ettirdiği avlanmalarda 3 bin 600 balinanın öldürüldüğü tespit edildi. Mahkeme bu rakamın bilimsel olmaktan çıktığını dile getirdi.

Bilimsel değil ticari

Greenpeace’ten Hilal Atıcı da Radikal’e şunları söyledi: “Japonya tarafından yürütülen balina avcılığının her zaman bilimsel amaçlarla yapılmadığını kanıtlamak için uzun süre çaba verdik. Hatta birkaç sene evvel Japonya’dan iki Greenpeace aktivisti, bilimsel amaçla avlandığı iddia edilen balina etini bir ticari depodan gizlice çıkarıp polise götürdüğü için aylarca cezaevinde tutuldu.” Uzun yıllar Greenpeace olarak av kotasının azaltılması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Atıcı, BM’in son kararı hakkında umutlu olduklarını söylüyor: “Bizim için çok sevindirici bir haber . Japonya’nın karara uymasını ve Güney Okyanusu’nda koruma alanları oluşturulması için gösterilen uluslararası çabaya dâhil olmasını bekliyoruz.”
Uluslararası Greenpeace’in Balina Kampanyaları koordinatörü John Frizell de “Bu, çok uzun zamandır dile getirdiğimiz bir sorundu. Japonya da önümüzdeki sezon balina avına gitmeyeceğini açıkladı. Karardan ötürü çok memnunuz” dedi.

Uluslararası Adalet Divanı'ndan Japonya'ya: Balina avını durdurun