Bir çift kurda TIR çarptı

Bir çift kurda TIR çarptı
Bir çift kurda TIR çarptı

Vericilerle izlenen ilk 5 kurttan 4'ü trafik kazası, kaçak avcı ve çoban köpekleri nedeniyle 1 yılını göremeden ölmüştü.

Doğubayazıt yakınlarında bir çift kurda TIR çarptı. Kurtlardan dişisi telef oldu, yaralanan erkek kurt ise Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde tedaviye alındı.

Ağrı Dağı eteklerindeki Suveren Köyü yakınlarında önceki gece yol üzerinde çiftleşen kurtlara yoldan geçen plakası ve sürücüsü saptanamayan TIR çarptı. Kurtlardan dişisi olay yerinde telef olurken, erkek kurt ağır yaralandı. Olay yerinden geçen bir sürücü, durumu Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’ne bildirdi. Kuduz olasılığı yüzünden tedbirli davranan görevliler, yaralı kurdu iğne ile bayılttıkttan sonra, Kars’taki Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderdi.

'İHBAR ÜZERİNE GİTTİK'
Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, ihbar üzerine gece olay yerine gittiklerini ancak kuduz ihtimaline karşı yaralı kurda herhangi bir müdahalede bulunamadıklarını söyledi. Mete Türkoğlu, “Kurtlar büyük bir ihtimalle çiftleşirken yola çıktı. Gelen bir araç da gece karanlığında göremedi ve ikisine de çaptı. Dişi kurt kanamaya bağlı travma sonucu ölmüş. Yaralı kurda, günün doğmasıyla birlikte anestezi yapıldı. Tedavi olması için Kars’a gönderildi” diye konuştu.

AVCI VURDU, ARAÇ ÇARPTI, KÖPEK PARÇALADI

Kars’ta uydu verisiyle izlemeye alınan Asena adlı dişi kurt da kaçak avcılar tarafından vurulmuştu. Kurtlar, Türkiye ’deki yaban hayatını koruma çalışmaları kapsamında izleniyor. KuzeyDoğa Derneği, 2011 yılından beri kurtları vericilerle takip ediyor. Bu kapsamda ilk olarak Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda yakalanan 5 kurda vericili tasmalar takıldı. İzlenen kurtlardan 4’ü araç çarpması, kaçak av ve köy köpeklerinin saldırısı gibi insanla bağlantılı nedenlerle 1 yılını tamamlayamadan öldü. Araştırmanın sonuna kadar yaşayan kurdun bu süre içinde 5 bin 423 km yürüdüğü ve İstanbul yüzölçümünden daha büyük bir alanı kullandığı tespit edildi. Veriler, yabani hayat koruma alanlarının önemi ve genişletilmelerine dair çalışmalara kaynaklık ediyor. 

Dişi kurt ASENA avcı kurbanı oldu

Pars ve kurt olmadı ama Anadolu vaşağını kurtardık!

IĞDIR-İSTANBUL/DHA-RADİKAL