Bodrum'daki RES toplantısında gerilim

Bodrum'daki RES toplantısında gerilim
Bodrum'daki RES toplantısında gerilim
İlçede kurulması planlanan rüzgar elektrik santrali için düzenlenen panel, sert tartışmalara sahne oldu

RADİKAL - Bodrum'un Yalıkavak Geriş Tepeleri ile Akyarlar bölgesine kurulması planlanan rüzgar elektrik santrali için düzenlenen panelde tartışmalar yaşandı.
Bodrum Kent Konseyi tarafından ilçedeki bir otelde düzenlenen panele, Rüzgar Elektrik Üretim AŞ yetkilileri ve akademisyenler ile projeye karşı çıkan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Panelde konuşan Rüzgar Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Bertan Korkmaz, rüzgar enerjisinin, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.

Yatırım kararı aldıklarında, yenilenebilir ve temiz enerji konusunda içlerinin rahat olduğunu anlatan Korkmaz, "Çevre halkını gururlandıracağını düşünüyorduk. Sürece de şevkle başladık ama çok büyük bir şaşkınlık yaşadık. Projemize karşı büyük karalama kampanyaları başlatıldı. Yaptığımız açıklamalar ısrarla çarpıtılmaya devam edildi. Karalamaların arka planını sorgulama ihtiyacı hissettirdi" dedi.

Projenin 2007'den beri devam ettiğini, Bodrum'daki tüm idarelerle 2009 yılından bu yana yazışmalar yapıldığını anlatan Bertan Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu süreçte kelime oyunlarıyla Bodrum halkının kafasını bulandırmaya çalışan bazı kişiler olduğunu gördük. Satır aralarında gerçek niyetlerini ağızlarından kaçırıyorlar. Proje alanının yakınına inşa edilmek istenen villalar, tatil köyleri ve oteller bunun nedeni. RES'lerin 'doğal hayata ve sit alanlarına zarar vereceğini' iddia edenler, RES'ler burada olmazsa, yerine gelecek tatil köylerinin, villaların doğayı nasıl koruyacağını da açıklamak durumundalar."
Korkmaz, kurulacak rüzgar santrallerinin Bodrum'daki meskenlerin kullandığı elektriğin yüzde 35'ini karşılayacağını savundu.
Projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilmediğini belirten Bertan Korkmaz, faaliyetlerinin önünde hiçbir engel olmadığını da iddia etti.

Bodrum Çevre Platformu'nun sözcüsü avukat Remzi Kazmaz ise şirket yetkililerini yalan söylemekle suçladı.
Paneli düzenleyen Kent Konseyi yetkililerini de eleştiren Kazmaz, "Burada bir şov izliyoruz. 'Şirketi ve RES'leri masum ve sevimli gösterme çabası' olarak görüyorum bu paneli" diye konuştu.
Kazmaz'ın bu sözleri, Mavi Yol Girişimi ve TEMA temsilcilerinden tepki gördü. Bazı kent konseyi üyeleri, Remzi Kazmaz'ın konuşmasını protesto ederek, salonu terk etti.

RES yapılmak istenen bölgenin "birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı" olduğuna işaret eden Kazmaz, şöyle konuştu:
"Proje tanıtım dosyanız neden Koruma Kurulu'nun önüne gitmedi? Burası sit alanı, burada RES yapamazsınız. Bize temiz enerjiyi anlatmayın. Tabii ki RES'ler, HES'ler kurulacak. Ama dünyanın bir numaralı ticaret ve turizm merkezinde RES kurarsanız, size herkes karşı çıkar. Bodrum'un her yerine RES yaparsan, turiste RES direklerini mi göstereceğim?"
Panel, daha sonra akademisyenlerin konuşmalarıyla devam ederken, aralarında avukat Remzi Kazmaz'ın da bulunduğu Bodrum Çevre Koruma Platformu üyeleri ise akademisyenlerin konuşmalarını dinlemeden salonu terk etti.
AA