@idrisemen

Bodrum'u sallayan rüzgar: İptal edilsin!

Bodrum'u sallayan rüzgar: İptal edilsin!
Bodrum'u sallayan rüzgar: İptal edilsin!
Bodrum'da hem arkeolojik hem de doğal SİT alanında kurulması planlanan Rüzgar Elektrik Santrali (RES) için imar planları değiştirildi. Bölge halkı değişikliklerin iptal edilmesi amacıyla yargıya gitti.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Rüzgar Elektrik Üretim Limited Şirketi, 1 Şubat 2012 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Karakuzu ve Geriş mevkiinde Kentsel SİT Alanı olan tarihi Sandıma köyü ile Gümüşlük köyü sınırları içerisinde Rüzgar Elektrik Santrali kurulması için lisans aldı. Bölgede kurulması planlanan 12 adet rüzgar türbini için Muğla Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. 3 Ocak 2014 tarihinde 12 olan rüzgar türbini sayısı 13’e çıkartıldı. Rüzgar Elektrik Santrali’nin Kentsel SİT Alanı olan Sandıma köyü ile Gümüşlük köyüne zarar vereceğini savunan bölge halkı ise ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptal edilmesi için Bodrum İdare Mahkemesi’ne başvurdu. 

‘İMAR PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ İPTAL EDİLSİN’

Birinci dereceden arkeolojik ve doğal SİT alanı olan bölgede RES projesinin uygulanması için Koruma Amaçlı 1/5 Bin Ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/ Bin Ölçekli Uygulama İmar planlarının da değiştirilmesi lazımdı. Söz konusu planlara RES projesi ile ilgili ilave kararlar eklenerek planlar Aralık 2014 tarihinde değiştirildi. Plan değişikliğine itiraz eden bölge halkı, ‘arkeolojik ve doğal SİT alanlarının RES projesinden olumsuz etkileneceği’ gerekçesiyle yapılan plan değişikliklerinin iptal edilmesi için Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı.  

BODRUMLULARIN İTİRAZLARI

Tarihi Sandıma köyüne 392 metre uzaklıkta, tarihi Gümüşlük köyüne ise 287 metre uzakta kurulması planlan RES türbinleri için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptal edilmesini isteyen Bodrum halkı dava dilekçelerinde itirazlarını şu şekilde sıraladı: 

- Türbin direklerine 159.44 metreye kadar yakın olan okul, sağlık tesisi, otel, ibadet yeri, vb. hassas yerleşim ve kullanım alanları vardır.

- Turistik dinlenme tesislerine çok yakın durumda inşa edilecek olan RES türbinlerinin gürültü değerleri, yönetmeliklerinde belirtilen sınır değerlerini bir hayli fazlası ile aşacaktır.

- Yüksek çevresel, kültürel, tarihi değerler olumsuz etkilenecektir.

- Yapılacak olan ve mevcut  çevre  kullanım şekillerine aykırı sanayi ölçeğinde yollar, türbinleri dikebilmek için oluşturulacak platformlar, arazinin topoğrafyasının son  derece  dik ve engebeli olması nedeni ile zorunlu olan hafriyat, dolgu, stabilizasyon çalışmaları ve püskürtme beton kaplı şevler doğal çevreyi kabul edilemeyecek derecede tahrip edecek, neden olunacak erozyon, kayma ve kaya düşmesi hareketleri alt kotlardaki yerleşim alanlarında can ve mal kaybına yol açacaktır. Doğanın içine bu şekilde bir  saldırı geri dönülemeyecek bir tahribata neden olacaktır.

Proje  sonucunda bölgenin turizm faaliyeti açısından çok değerli mera ve hazine alanları yok edilecek, turizm amaçlı yatırımlar amaçlarına uygun surette kullanılamayacak, bu durum geçimini büyük ölçüde turizmden sağlayan bölge halkı için telafisi imkansız zararların ve ekonomik çöküntünün doğmasına yol açacaktır.

- Ana fay kırıkları ile çevrelenmiş proje alanında ve yakın çevresinde projeden etkilenecek bölge için önemli yer altı suları vardır. Titreşimlerden dolayı alt kotlardaki yerleşimlerin kullanma suları doğrudan etkilenecek, sular kaçacaktır.

- Proje sahası ve etki alanında depremsellik, kaya düşmesi, vb. tehlikeler vardır. Projenin gerçekleştirilmesi bu tür oluşumları arttıracak niteliktedir. Proje alanı, Bodrum Yarımadası’nda kayıt tutulmaya başladığından beri en yüksek tremor kaydı almış olan 1. Derece deprem merkezidir. Söz konusu arazinin tümü, önemli fay hatları ve mendranlar (çatlaklar) üzerinde ve arasında yer almaktadır.

- Bodrum Yarımadası’nda, graben bölgesinde olduğundan dolayı, birçok faylanma hatları mevcuttur. Bu da, Maden Teknik Arama Enstitüsü’nün proje alanı ile ilgili sismik çalışma sonuçlarındaki sismik haritalarda açıkça görülmektedir.


  http://www.radikal.com.tr/132168313216835

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RESler ve Katılımcı Demokrasi ve Çiğnenen Sağlıklı ve Huzurlu Yaşama Hakkı (2). - Ali Fakı

  Bodrum Yarımadası'nda, bir turizm ve tatil beldesi olan Yalıkavak ve Gümüşlük arasında 13 ve Akyarlar'da da 13 RES inşa etmeyi planlayan şirket, kurulacak RESlere 150 metre kadar mesafede oturanlara, turizmden ekmek parası kazanan binlerce vatandaşa danışma ihtiyacı duymadan, sinsice raporlar hazırlatarak, bir oldu bitti zihniyetiyle, doğal yaşamı yok edecek, insanların en doğal hakkı olan ve anayasal koruma altında olan, sağlıklı ve huzurlu yaşama hakkını ihlal ederek, para kazanma hırsını her şeyin önüne çıkararak, bir bencillik, benden sonra tufan örneği sergilemektedir. Yapılması gereken de, kamu yararının, insan sağlığının ve huzurunun öne çıkarılması, bölge halkının insani ve ekonomik çıkarlarının da dikkate alındığı KATILIMCI DEMOKRASİ idealinin, bu konuda da hayata geçirilip, karar verme sürecine halkın da katılıp doğaya, insana ve aynı zamanda, ŞİRKETE de en uygun yerlerin seçilebilmesidir.

  RESlere değil insan ve çevre şartları dikkate alınmadan seçilen yerlerine karşıyız (1)! - Ali Fakı

  Yalıkavak ile Gümüşlük arasına kurulması planlanan RESlerin (13 adet), 1. dereceden tarihi SİT alanı olan Sandima köyüne ve doğal ve kentsel SİT alanı olan Eski Karakaya köyüne uzaklığı 150 metre civarında. Buraları çok iyi bilen, doğada sık sık yürüyüşler yapan birisi olarak şunları söyleyebilirim: buralarda, yaban domuzundan, sincaplara, tilkilere, porsuklara, çakallara vb. çok sayıda yaratıkları koruyan, bunların yanında da, keklik, kartal, mavi kanat, şahin, baykuş gibi kuşları barındıran bir doğa vardır. RESler bu doğayı, bir daha gelmemek üzere yok edecektir! RESler insan sağlığını etkileyen ve huzurunu bozan bir gürültü kaynağıdır. Bir RESe 150 metre uzaklıktaki evde ölçülecek olan gürültünün yüksekliği, Şirket raporlarına göre 56 desibeldir. Dünya Sağlık Teşkilatı'nın sağlıklı bir uyku için tavsiye ettiği ses düzeyi ise 30 desibeldir. 20-30 yıldır yaygın olarak RESleri kullanan Batı ülkeleri, RESlerin yerlerini yerel yönetimlerle ve halkla beraber düzenlemekte ve yasalarla RESlerin yaşanan yerlere mesafesini, topoğrafyaya göre, en az 1 veya daha fazla KM olma şartını getirmişlerdir. Bodrum'da ise, RES şirketi bu yerlerin tesbitinde halkın bire bir görüşünü almamıştır.

  Parsel parsel - Zizill

  Sadece Ankara mı?Sadece paralele mi?Yaşam alanlarımız, derelerimiz, limanlarımız, ormanlarımız, çayırımız, çimenimiz rant sahiplerine satılıyor.Bunun için yasalar değiştiriliyor, khk'lar çıkarılıyor. Sanki tüm türkiye parsel parsel satma işini ilk kez duymuş, farketmiş gibi şaşırıyor mu?

  KARŞIYIZ KARŞI HERŞEYE KARŞI :) - user1049982

  Bu nedir yahu Allah için 1 kerede memleket vatan kamu yararına düşünün. Rüzgar santrallerine karşısınız, Hidro Elektrik Santraline karşısınız, Nükleere karşı, Termiğe karşı, e yuh yani, Güneş panelleri desek ona da karşı çıkarsınız, bu devlet hiç bi şey yapmasın, yapamasın ülke enerji krizine girsin ve suçlayacak kulp bulun değil mi? Ayıp insan utanır yahu

  - user518350

  Incir kovugunu doldurmayacak sebeplerle rüzgar enerji santraline de karsiyiz. Ses kirliligi olacakmis, 13 tane 10 metre çaplı temel kazilacağı için doğa tahrip olacakmış. insanimizi anlamak gerçekten güç. Nükleere karşı olursun anlarim. Kömür santraline karşısında durursun onu da anlarimda...