@omererbil

Boğaz'a nazır 'ihya': Ahşabı restore ettiler beton çıktı!

Boğaz'a nazır 'ihya': Ahşabı restore ettiler beton çıktı!
Boğaz'a nazır 'ihya': Ahşabı restore ettiler beton çıktı!
Kandilli'de denize 200 - 300 metre mesafede ve daha önce yeşilliklerle kaplı olan alanda 3 katlı bir yapı ortaya çıktı. 'Eski eseri ihya' maddesiyle yapılan bina ahşaptan betonarmeye döndü... Üstelik bina için ağaçların yok edildiği görülüyor... Ama bununla da bitmiyor: Projenin mimarı o bölgeye bakan Koruma Kurulu'nun üyesi!
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Kandilli sahil yolu üzerinde birkaç aydır hummalı bir inşaat yükseliyor. Boğaziçi ön görünüm alanında denize 200 – 300 metre mesafede ve daha önce yeşilliklerle kaplı alanda 3 katlı betonarme bir yapı ortaya çıktı. İnşaat tabelasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü,  2. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığına ait Restorasyon Projesi ve Havuz + Set Altı Garaj + Kameriye inşaatı yazıyor. İnşaatın mal sahibi olarak da STFA Grubu'nun ortaklarından Tomris Taşkent görünüyor.

Önce Yandex haritaları ve panoramik fotoğraflardan baktım; inşaatın yerinde ağaçlık bir tepe var. Yani yolun kenarından itibaren kot farkı yükselerek devam ediyor. Yerinde ne ev ne de inşaat bulunuyor. Sonra tarihi fotoğrafları taradım. 1930’lu yıllarda henüz sahil yolu yapılmadan önce ve 20. Yüzyılın başında yaşanan yangından sonraki döneme ait bir fotoğrafta beyaz bir yapının varlığı görünüyor. Ancak bu yapı daha sonra, 1940’larda, Lütfi Kırdar’ın Belediye Başkanlığı döneminde yapılan sahil yolu sırasında istimlak edilip yıkılmış. Fotoğrafta bina üç katlı, ahşap ve kiremit çatılı olarak görünüyor...

70 YIL SONRA BETONA DÖNDÜ

Yol için yıkılan ahşap bina, sahil yolunun kenarındaki parsele yaklaşık 70 yıl sonra betonarme olarak yeniden yapılıyor. Ancak yamaç ve yeşil görünen arazi tıraşlanıyor. Kaç ağaç kesildi, ne kadar hafriyat çıkarıldığı ise bilinmiyor. Yeni yapılan proje de üç katlı; ama ahşap değil beton! Tabelada “korunması gerekli kültür varlığı restorasyonu” olarak gösterilen hangi evin restore edildiği ise tam bir muamma. Çünkü o parselde ev yok. Hatta evin temeli bile yok. Temel yolda kaldı. Üstelik bir de garaj ve havuz yapılıyor.

2960 sayılı Boğaziçi İmar yasası diyor ki; “Boğaziçi Alanında tarihi ve doğal güzelliklerin yoğunlaştığı kıyı, sahil şeridi ve öngörünüm bölgesinde doğal yapıyı tahrip eden veya niteliğini bozanların fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde iki aydan bir yıla kadar hapis ve 200.000 liradan 500.000 liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, bu filleri işleyenler, doğal yapıyı en geç bir yıl içinde aslına uygun hale getirmekten sorumludurlar. Aksi halde doğal yapı Boğaziçi İmar Müdürlüğünce, masrafları iki katı ile failden ve mal sahibinden müteselsilen tahsil edilerek aslına uygun hale getirilir.”

RESTORE EDİLEN EVİN TEMELLERİ SAHİL YOLUNUN ALTINDA

Bu maddeye rağmen Boğaziçi İmar Müdürlüğü inşaat iznini vermiş.

Diğer yandan eski eserlerin ihyası Koruma Kurullarının tabi olduğu 702 sayılı ilke kararı doğrultusunda uygulanıyor. 702 sayılı ilke kararının b) fıkrası şöyle diyor:

“Bu alanlarda mevcut yıkıntı temeller üzerine, o temellerin ait olduğu eski yapı, korunması gerekli kültür varlığı niteliği taşıyorsa, ayrıca içinde bulunduğu sitin tarihsel kimliğinin yeniden canlandırılmasında önemli bir boşluk yaratıyorsa, yapıya ait eski bilgi, resim, gravür, fotoğraf, anı belgeleri vb. dokümanlarla restüte edilebileceği ilgili Koruma Bölge Kurulunca kabul edildikten sonra restitüsyon projesi düzenlenerek ve kurulca onaylanarak eski yapının yeniden ihya edilebileceğine…’’

Buradaki ihya uygulaması bu maddeye uymuyor. Çünkü bu evin temelleri sahil yolunda kaldı. Ayrıca evin kültür varlığı olması ayrı bir şüphe. Lakin kültür varlığı ise neden ahşap değil betonarme yapılıyor?

PROJENİN MİMARI KORUMA KURULU ÜYESİ

Diğer yandan projenin mimarı Metin Zeydanlı inşaatın yapıldığı bölgeye bakan Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun üyesi. Aynı zamanda Koruma Yüksek Kurulu üyesi. Koruma kurul üyeleri görev yaptıkları bölge sınırları içinde proje müellifi olmamaları gerekiyor. Telefonla aradığımız Metin Zeydanlı sorularımıza şu cevabı verdi:

“Proje 2863 sayılı yasanın 6 maddesine dayanılarak yapıldı. Biz eski eseri ihya ediyoruz. Eski fotoğrafları eserin mevcut. Yol yapımı sırasında eser yıkılmış. Biz de aynı parselin gerisine yıkılan binanın aynısını yapıyoruz. Yola terk edilen yer ile aynı parsel üzerindeyiz. Sadece parselin gerisine yeni binayı inşa ediyoruz. Bu proje koruma kurulundan 2 yıl önce onaylandı. Ben kurula 6 ay önce üye oldum. Yüksek kurul üyeliğim de 10 gün önce gerçekleşti. Üye olduğum zaman bakanlığa aynı bölgede projem olduğunu söyledim. Projenin yüzde 75’i bitmişti. Müelliflikten ayrılabilirim dedim. Bakanlık ayrılmama gerek görmedi. Projeyle ilgili üyesi bulunduğum kurula bir tadilat ya da benzer bir dosya ile müracaat olursa o toplantıya katılmam, görüş bildirmem.”

 

'İHYA'DAN ÖNCEKİ HALİ

 

ŞİMDİKİ HALİ


  http://www.radikal.com.tr/133262513326254

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu mudur haber - user1065275

  Kandilli bölgesinde oturan birisi olarak her gün önünden geçtiğim binanın Ahşap imal edildiğini belirtmeliyim. Haber yaparken öncelik doğruluğunuz Olmalı. Yoksa sadece Manşet atmak için ve insanları karalamak adına haber yapılmamalı. Eski eser uygulamalarında Aykırı uygulamalarda 2ila 5 yıl arası hapis cezası olduğunu böyle bir haber yapan bir gazetecinin bilmesi gerekir ve insanları sonra suçlamalıdır. Haberinizde mimar kurul üyesi olmadan 1,5 sene önce ruhsat alındığını zaten belirtmiş. Bunun ötesinde haberde buna vurgu yaparak sanki kurul Üyeliği yaparken ruhsat alınmış algısı yaratmak haber yapmak değildir. Bir gazeteci olarak meslektaşlarımın bu Tür haberler yapmaları çok Üzücü.

  Hayret birşey.. - user445264

  Kandilli'ye komşu küçüksu mahallesinde yaşıyorum, evimiz 74 yılında yapılmış yaşlı bir bina ama güçlendirme bile yapmak için binbir takla atmak gerekiyor. plana göre boğaz ön görünümümde değil ama çivi çakamıyoruz, evimize 200 metre mesefade ise yapılalı 1-1,5 sene olan kandilli konakları var boğaz ön görünümünde ama aylar içerisinde inşaat tamamlandı ve milyon dolarlık çok katlı villalardan oluşan bir site olarak satıldı, bundan 10-12 sene öncesi yine aynı bölgede yine villa sitesi yapılmıştı hatta birinde aziz yılıdırm oturuyor siz gazeteciler olarak şike davası zamanlarında çok sık gelip gittiniz görmemiş olmanız imkansız belki ünlü gazetelerin genel yayın yönetmenleri falan da oturuyor olabilir. Herkes tarafından bilinen bir durumun sanki boğaziçinde ilk kez yapılmış gibi haber yapmış olmanızı anlayamıyorum. Kanlıcadan beylerbeyine kadar kıyı şeridinde senelerdir yapılan bir yönetem bu, yalının ya da yıkılmakta olan bir ahşap binanın önü branda ile kapatılır, bina bir iki ay gibi kısa bir sürede inşa edilir ve sonra çevresi yüksek duvarlar ile örülüp izole edilir kaldırımlar lüks araçlar tarafından işgal edilir yapıdan araç giriş çıkısı sırasında korumalar yola atlar yol dakikalarca trafige kapanır bu durumlar başta gazeticiler olmak üzere herkes tarafıdan bilinir ama sanki istanbula marstan gelmiş gibi birisi çıkıp bunu haber yapar. PES doğrusu, Bu haber büyük ihtimalle belirli bir maksatla yapılmıştır. Çünkü benzeri defalarca yapılan ve hiç gündeme gelmeyen bir durumun ilk kez farkediliyor gibi yansıtılmasının başka bir açıklaması olamaz.

  kurul üyesi - user655020

  Mimarın kurul üyesi olduğuna özellikle neden dikkat çekiyorsunuz proje mimar kurul üyesi olmadan 1,5 yıl önce onaylanmış. Haberi veriş tarzını yanlış sanki kurul üyesi olup onay alınmış gibi bir anlam çıkıyor ki aslında öyle değil.

  hoca cemaat ilişkisi - kaşınan adam

  Hoca cemaat etkileşimini anlatan bir atasözümüz varken, o perdenin arkasından ne çıkacağını tahmin edememek çok şaşırtıcı ..Beylerbeyindeki yeşilden görünmeyen sarayı, devlet,bir büyüğümüzün arabesk zevkine uygun bir şekilde beton yığınına dönüştürürse vatandaşta onu örnek alır,birde üzerine tüy diker...