Bolu'da ayı sayısı 200'e ulaştı

Bolu'da ayı sayısı 200'e ulaştı
Bolu'da ayı sayısı 200'e ulaştı
Yüzde 65'i ormanla kaplı Bolu'da kızıl geyik, karaca, ayı tilki, yaban domuzu, çakal gibi hayvanlarının sayısı son 5 yılda yüzde 20 arttı. Ayı sayısı 200'e ulaştı.

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Akay, Yedigöller Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yaklaşık 700 kızıl geyik, bin karaca, 2 bin 500 yaban domuzu ve 200 ayı tespit ettiklerini açıkladı. Akay, “Bundan 5 sene önceki envanter sonuçlarıyla şimdikiler arasında yaklaşık yüzde 20 artış söz konusu” dedi.
Yüzde 65’i ormanlarla kaplı Bolu’da çok çeşitli yaban hayvanı bulunuyor. Bolu’da kızıl geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, tilki ve çakal gibi hayvanları yaşıyor. Akay, “Bolu’da yaban hayatı koruma ve geliştirme sahası olarak ayırmış olduğumuz 3 önemli noktamız var. Bunlardan bir tanesi Göynük Kapıdağı Ormanı, birisi Abant, biri de Yedigöller Milli Parkı’nın etrafını kaplayan, 7 bin hektarlık Yedigöller Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası. Her yıl Yedigöller Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahamızda uyguladığımız metotla envanter çalışması yapıyoruz” dedi.

KÖYLÜLER SAHAYA SAHİP ÇIKIYOR

Akay’ın verdiği bilgiye göre artışta köylülerin koruma hizmetleri de önemli: “3 köyden yaban hayatının korunması için hizmet alıyoruz. Tabii köylüler de sahaya sahip çıkıyor ve koruyor. Bunun karşılığında da bizden ücret alıyorlar. Bütün bu koruma çalışmalarının etkisinde sahada bulunan kaçak avcılığı ciddi manada engelledik. Bir diğer faktör de kış mevsiminde yapılan yemleme faaliyetleridir.”

AÇ KALAN HAYVANLARA YEM DESTEĞİ
Bir diğer çalışma da aç kalan hayvanlara yem desteğiyle ilgili: “Kışın çetin geçtiği bölgelerde saman ve yem takviyesi yaparak, hayvanların acil beslenmelerine yardımcı oluyoruz. Hafta içinde, geyik, karaca ve ormanda mahsur kalan diğer yaban hayvanlarıyla ilgili böyle çalışma yaptık. Kış şartlarının ağır devam etmesi halinde yine kuşlar için de bu şekilde beslenme takviyeleri yapmaya devam edeceğiz.”

YABAN DOMUZU AVINA GELİYORLAR

Batı Karadeniz ormanlarındaki yaban domuzlarının diğer illerde bulunan yaban domuzlarına göre çok daha gelişmiş olduğunu kaydeden Akay, “Bolu ve civarında bulunan yaban domuzları diğer illere göre çok daha iri ve ciddi cüsseye sahip. Aynı zamanda azı dişleri çok daha büyük. Yaban domuzu avındaki asıl faktör yani avcının istediği diş. Bolu’ya yaban domuzu avlamak için dünyanın her tarafından özellikle de Almanya , Portekiz ve Fransa gibi ülkelerden Bolu’ya yaban domuzu avlamak çok sayıda yabancı avcı geliyor” diye konuştu. BOLU/AA