Buket Uzuner'den yunuslar için imza kampanyası

Buket Uzuner'den yunuslar için imza kampanyası
Buket Uzuner'den yunuslar için imza kampanyası

arşiv

Yazar Buket Uzuner, Change.org sitesinde "Yunuslara Özgürlük" mesajıyla imza kampanyası başlattı.

Yunuslara Özgürlük Platformu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, kampanyanın hedefinde, “yunusları ticari çıkarları doğrultusunda deniz kafesinde tutan” ve “ruhsat alma süreci iptal edilmeyen” Kaş Yunus Parkı bulunuyor.

Kampanyaya, www.change.org/yunuslar adresinden ulaşılabiliyor.

Yunus parklarının açılmamasını isteyen Uzuner, kampanya metninde şu ifadelere yer verdi:
“Doğal güzelliği ve kültürel zenginliğiyle çok sevdiğim bir Akdeniz mucizesi olan Kaş'ın, yunuslara eziyet eden bir yunus parkıyla anılmasını istemiyorum. Kaş, sadece Kaşlılar'ın değil, Türkiye 'nin ve dünyanın pek çok yerinden fahri hemşehrileri olan, bu yüzden gözden kaçırılmaması gereken önemli bir Akdeniz beldesidir. Bizim kültürümüzün de bir sembolü olan yunusları intihara sürükleyen bu esareti sona erdirmek için başlattığım imza kampanyasını destekleyeceğinizi umuyorum. Kendini tabiatın efendisi sanarak hayvanlara eziyet edenlere 'dur' demek, yunus parkında yaşanan bu zalim uygulamanın sona erdirilmesini sağlamak için sen de bir imza verebilirsin.”

Yunuslara Özgürlük Platformu sözcülerinden Derya Özkan ise, Buket Uzuner 'in başlattığı kampanyanın, farkındalık oluşturma açısından çok önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti. (aa)