Bulut teknolojisi kömürle besleniyor

Bulut teknolojisi kömürle besleniyor
Bulut teknolojisi kömürle besleniyor

Facebook gibi bazı şirketler, geleneksel fosil yakıtları geride bırakıp yenilenebilir enerjiye geçmek konusunda büyük bir atılım yaparken, Apple ın karnesi hiç de iç açıcı değil

İklim değişikliğinin insanlar, doğa, ekonomi ve siyaset üzerindeki etkilerini inceleyen gazetecilerin oluşturduğu Climate Change küresel hareketi, dünyada kömüre dayalı en çok enerji üreten şirketin Apple olduğunu açıkladı.

Guardian gazetesi, Atlantic ve Wired dergileri gibi küresel medyada önemli ortakları bulunan Climate Change, kısa bir süre önce fotoğrafları yayımlanan, Kuzey Carolina eyaletindeki Apple tesislerindeki yenilenebilir enerji projelerinin çok yetersiz olduğunu belirtti.

Wired dergisi, bir süre önce Maiden’daki dev iCloud tesisine ve yeni inşa edilecek güneş paneli ile biyogaz tesislerinin yer alacağı alanların fotoğraflarını yayımlamıştı. Enerji tesislerinin dev iCloud veri merkezine 24-200 kw enerji sağlayacağı öne sürülmüştü.

Greenpeace örgütünden Gary Cook, Guardian’a yaptığı açıklamada, “İnşa edileceği belirtilen güneş panelinin 20 MW enerji üreteceği tahmin ediliyor. Bu, dev tesisle kıyaslarsanız çok düşük bir oran” dedi.

DEPOLAMA ARTIKÇA KÖMÜR TÜKETİMİ DE ARTIYOR
Apple’ın Çin’deki Foxconn fabrikaları hakkında bugüne kadar sayısız haber çıktı. Ancak Apple kullanıcılarının e-maillerini, fotoğraflarını ve videolarını depolamak için ne kadar enerji harcandığı ve bu enerjinin nasıl karşılandığını kimse sorgulamadı.

İnternet ve mobil cihaz teknolojilerinin gelişmesiyle, veri depolama talebi de tavan yapmış durumda. Multimedya içeriklerin internette depolanmasını sağlayan Bulut hizmeti de, Apple, Google, Facebook gibi şirketlerin en geniş altyapıya sahip olan hizmetlerinden biri haline geldi.

Facebook gibi bazı şirketler, geleneksel fosil yakıtları geride bırakıp yenilenebilir enerjiye geçmek konusunda büyük bir atılım yaparken, Apple’ın karnesi hiç de iç açıcı değil.

APPLE’IN BACALARI ZEHİR SAÇIYOR
Greenpeace’in hazırladığı ve Google, Amazon, Apple ile Twitter gibi büyük şirketlerin yer aldığı listede, Apple kömür tüketiminde birinci sırada. Şirketlerin veri merkezleri için tüketien enerjiye dayanan listede, kömürden elde edilen ortalama enerji miktarı veriliyor. Sıralama şöyle:

1. Apple: yüzde 55.1
2. HP: yüzde 49.7
3. IBM: yüzde 49.5
4. Oracle: yüzde 48.7
5. Facebook: yüzde 39.4
6. Microsoft yüzde 39.3
7. Twitter: yüzde 35.6
8. Amazon: yüzde 33.9
9. Rackspace: yüzde 31.6
10. Google: yüzde 28.7
12. Dell: yüzde 20.1

Greenpeace’nin listesi hakkında açıklama yapan Apple, Maiden’daki bir milyar dolarlık iCloud veri merkezinin “bugüne dek inşa edilen en yeşil dostu veri depomala tesisi” olacağını belirtti.

Greenpeace, tesisin 100 MW enerjiye ihtiyacı olacağını düşünüyor. Apple ise bu rakamın tam kapasitede 20 MW olacağında ısrar ediyor. Şirket ayrıca, solar panel ve biyogaz tesisleriyle ernerji ihtiyacının yüzde 60’ından fazlasını karşılanacağını ifade etti.(ntvmsnbc)