Bursa'daki orman yangını 50 hektar alana zarar verdi

Bursa'daki orman yangını 50 hektar alana zarar verdi
Bursa'daki orman yangını 50 hektar alana zarar verdi
Osmangazi ile Mudanya arasındaki Aksungur ile Çağrışan Köyü arasındaki ormanlık bölgede henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın sabaha karşı söndürüldü. 50 hektar fıstık çamı ormanının zarar gördüğü bölgede sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 5 helikopterle soğutma çalışmaları devam ediyor.

MUDANYA – Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi Aksungur Köyü'nün ormanlık alanında dün öğleden sonra başlayan yangın daha sonra şiddetli poyrazın etkisiyle Göynüklü, Çağrışan ve Gündoğdu köylerinin ormanlık alanlarına da sıçradı. Yangına Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanı sıra Kütahya, Yalova, Balıkesir, Bilecik ve Kocaeli'nden gelen ekipleri müdahale etti. Ancak havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahale yapılamayınca yangın ilerlemesini sürdürdü. Müdahale sürürken, yangının tehdit ettiği 40 ev önlem amacıyla boşaltıldı. İki kişinin dumandan etkilendiği yangına 100 yakın araç, çok sayıda makinası ve 250 personel müdahalesini sürdürürken, gece Çağrışan Köyü'ne gelen Bursa Valisi Münir Karaloğlu burada Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Mudanya Belediye Başkanı CHP 'li Hayri Türyılmaz ve Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ın da bulunduğu bürokratlarla toplantı yaptı. 

Ekiplerin gece boyunca sürdürdüğü çalışmalar rüzgarın da etkisini kaybetmesiyle sonuç verdi ve yangın kontrol altına alındı. Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, ekiplerin özverili çalışmaları sonucu yangının saat 04.00 sıralarında kontrol altına alındığını belirterek, şöyle dedi:

"Bursa'nın son yıllardaki en büyük yangınlarından biriydi. Ormanının yanı sıra belediye ekipleri de bize destek oldu. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yangına 5 helikopter de havadan müdahale ederek soğutma çalışmalarına başladı. Rüzgarın tekrar etkili olacağı bildirildiği için tedbirlerimiz yangın bölgesinde devam ediyor."

Yangının çıkış nedeninin orman ve jandarma ekipleri tarafından araştırıldığını kaydeden Coşkun, "Yol kenarındaki bölgeden başladığını biliyoruz. Ancak kesin nedeni belli değil. Araştırmalar sürdürülüyor" diye konuştu.  

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Bu arada yangının çıkış nedeninin bulunması için soruşturma sürdürülüyor. 50 hektarın üzerinde fıstık çamı ormanının zarar gördüğü bölgede soğutma çalışmaları devam ederken, Orman Bölge Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri yangının çıkış nedenini araştırıyor. 

Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, yangının Aksungur ile Göynüklü köylerie neredeyse aynı uzaklıktaki ormanlık alanda çıktığını belirterek, "Yangın, görgü tanıklarının ifadesine göre, Göynüklü'den Gündoğdu köyüne giden yol kenarında başladı. Bu bölgede jandarma inceleme yapıyor. Ayrıca Göynüklü köyüne girişte güvenlik kameraları bulunuyor. Jandarma bunları da incelemeye alacak. Şu ana kadar yangının nedeniyle ilgili somut bir bilgi yok" dedi.

(Edip TEKİN - Mehmet İNAN - Tarık ARSLAN /  DHA)