Çağrıldığında gelmeyen köpek

Çağrıldığında gelmeyen köpek
Çağrıldığında gelmeyen köpek
Gel denildiğinde gelmeyen, hatta daha da uzaklaşan köpek sahibine zor anlar yaşatır. Akan trafik bu durumda köpek için tehlike yaratırken, etraftaki insanların serbest dolaşan köpekten tedirgin olmaları da başka bir sorundur.
Haber: HAKAN BİNGÖL * - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Birçok köpek sahibinin başına gelmiştir...

Gel denildiğinde gelmeyen, hatta daha da uzaklaşan köpek sahibine zor anlar yaşatır. Akan trafik bu durumda köpek için tehlike yaratırken, etraftaki insanların serbest dolaşan köpekten tedirgin olmaları da başka bir sorundur. Diğer yandan köpek sahibi de köpeğinin kaybolması düşüncesi ile yaşadığı sıkını da cabası.

Gel komutuna uymayan, sahibinden uzaklaşan köpek ile sahibi arasında doğru gitmeyen bir şeyler var demektir. Bu sorun çok basit bir nedenden ortaya çıkabileceği gibi daha karmaşık bir sebebe de dayanıyor olabilir.

Bu sorunu gidermek için biraz eğitim , çok da sabır gerekli.

Öncelikle köpek neden çağırıldığında sahibinin yani sürü liderinin yanına gelmiyor bunu tespit etmek lazım: Çağırıldığında istenilen komuta cevap vermeyen köpek sahibini lider olarak görmüyor olabilir, düzenli şekilde egzersiz yaptırılmıyor, dolaşmaya çıkartılmıyor olabilir, hatta gel komutu köpeğe doğru şekilde iletilmiyor olabilir. En kötüsü de köpek sahibinden korkuyor ve yaklaşmaya çekiniyor olabilir.

Çağrıldığında yanınıza gelmeyen bir köpeğe sahipseniz bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş demektir. Öncelikle köpeğinizin gel komutunu iyi anlayıp anlamadığını kontrol etmelisiniz. Köpeğiniz onu çağırdığınıza bazen geliyor, bazen gelmiyorsa "gel" komutunu pekiştireniz, hiç bir koşul altında gelmiyorsa "gel" komutunu ona öğretmeniz gerekiyor demektir.

Bir kaç pratik öneri vermek gerekirse:

Köpek için cazibe merkezi olmalısınız. Bunun en iyi yolu köpeğinizin sizin yanınızda huzurlu ve mutlu olmasıdır. Bunun yolu ödül yiyeceklerinden ve iltifat sözcüklerinden geçer. Aile bireylerinizle birlikte ev içinde veya bahçenizde çalışacağınız basit bir eğitim programı şöyle olabilir: Küp şeklinde kesilmiş tavuk parçaları, küçük dilimlenmiş sosis gibi cazip bir yiyecek ödül olarak kullanılabilir. Köpeğinize küçük bir parça ödül maması verin ve sonra onu görmezden gelin ve serbest bırakın. Bir müddet sonra köpeğiniz sizden uzaklaştığında ona " gel" komutu ile seslenin. Köpeğiniz geldiğinde onu övecek kelimeler kullanın ve komutu tekrarladıktan sonra ödül mamasını verin.

Köpeğiniz sizin yanınıza geldiğinde ödül alacağına ikna oluncaya kadar bu çalışmayı yapın. Köpekler akıllı yaratıklardır. Eğer sizde ödül mamasının bittiğini fark ederlerse gel komutuna uymayacaklardır. Rüşvetsiz iş yapmaz hale geleceklerdir. Bunu önlemenin yolu köpeğinizin ne zaman ödül mamasını alacağını bilmemesi ile sağlanır. Köpeğiniz elinizde mama varken her gel komutuna uymaya başladığında eğitimi ikinci aşamaya çıkarmak gerekir. Bu aşamada köpeğinize gel komutu verin ve sizin yanınıza her geldiğinde mutlaka onu övgü dolu sözcüklerle ödüllendirin. Ödül mamasını bazen verin bazen vermeyin. Köpeğiniz sizin ona ödül maması vereceğinizden emin olacak, fakat ne zaman vereceğinizi tahmin edemediğinden dolayı bu fırsatı kaçırmamak için her çağırdığınızda yanınıza gelecektir.

Gel komutunu öğrenmiş köpekler sahipleri tarafından çağırıldıklarında gelmiyorlarsa bunun sebebi sahibin basit bir taktik hatası yapmasından kaynaklanıyor olabilir. Şöyle ki, köpeğinizle gezmeye çıktınız ve eve dönme zamanı geldi. Köpeğinizi çağırdınız ve yanınıza gelen köpeğin tasmasına sevk kayışını takıp onu doğruca eve götürdünüz. Bu durumda köpeğiniz "gel" komutunu eğlencenin bitmesi ile ilişkilendirecek ve yanınıza gelmeyi istemeyecektir.

Köpeğinizin yanlış anlamasını engellemenin kolay yolu onu çağırdıktan hemen sonra eve dönmek yerine yanınıza çağırdıktan sonra sevk kayışını takmak ve bir on dakika daha yürüyüş yaptıktan sonra eve dönmektir. Bu şekilde davrandığımızda köpeğiniz gel komutunu sizinle birlikte dolaşmayla ilişkilendirecektir.
Köpeğinizi çağırırken ses tonunuza ve vücut dilinize de dikkat etmeliyiz. Sinirli ve buyurgan bir ses tonu köpeğinizin sizden çekinmesine ve gelmemesine sebep olacaktır. Gel komutunu neşeli bir şekilde vermek en iyisidir. Ve her ne sebeple olursa olsun köpeğinizi çağırdığınızda köpek yanınıza geldiğinde onu azarlamayın ve cezalandırmayın. Bunu yaparsanız köpeğiniz "gel" komutunu cezalandırılmakla ilintileyecektir ve yanınıza gelmeyi tercih etmeyecektir.

Köpeğinizle iletişiminiz ne kadar iyi olursa olsun bazen işler çığırından çıkabilir. Köpeğiniz gel komutunuza cevap vermez. Bu durumda yapılacak en büyük hata sinirlenmektir. Sakinliğinizi koruyun, köpeğinize sesinizi duyurmak için bağırarak komut vermeyin. Bu sadece köpeğinizin sizden çekinmesine ve yanınıza gelmemeyi tercih etmesine sebep olur. Yanınıza gelmeyen köpeğinizi yakalamak için onu kovalamak da yapılan hatalardan birisidir. Unutmayın ki köpeğinizin dört sizin ise iki ayağınız var ve köpeğiniz sizden daha hızlı koşar.
Köpeğiniz yanınıza gelmek yerine sizden uzaklaşıyorsa köpeğinizin üzerine gitmeyin, siz ona doğru yürüdükçe köpeğiniz aradaki mesafeyi koruyarak geri çekilecektir. Bunun yerine ona ismiyle seslenin ve sizi gördüğüne emin olduğunuz an arkanızı ona dönün ve uzaklaşın. Köpekler biz insanlar gibi meraklıdır ve ne olursa olsun sürüsünden ayrı kalmak istemezler. Siz ondan uzaklaştığınızda köpeğiniz sahip olduğu sürü güdüsü ve merakına yenilecek ve sizin yanınıza gelecektir.

* Köpek Eğitmeni & Köpek Bakım Uzmanı


  ETİKETLER:

  sahibinden

  ,

  Aile

  ,

  Pratik

  ,

  ödül

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  öneri