Çam kese böceğinin düşmanı üretildi

Çam ağaçlarına zarar veren çam kese böceğine karşı ilaçla mücadele etkisiz olunca, 'terminatör' (yok edici) olarak bilinen "calosoma sycophanta' böceği ile biyolojik mücadele başlatıldı

ZAFER AKPINAR

BURSA- Çam ağaçlarına zarar veren çam kese böceklerinin doğadaki sayısı, birkaç yıl öncesine kadar yapılan ilaçlı mücadele kapsamında doğal düşmanlarının da yok olması nedeniyle arttı.Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre Bursa, Bilecik ve Yalova’yı kapsayan bölgede 759 bin hektarlık ormanlık alanda faaliyet gösteren müdürlüğe bağlı ekipler, gençleştirme, düzenleme ve zararlılara karşı mücadele yapıyor.


Özellikle ağaçlarda ciddi zararlara yol açan böceklere karşı yapılan mücadelede Çevre ve Orman Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda kimyasal ilaçlama yerine biyolojik savaş yürütülüyor.


Son birkaç yıldır çam ağaçlarına zarar veren çam kese böceklerine karşı mücadele ise ülkenin dört bir yanındaki ormanlık alanlarda etkin şekilde sürdürülüyor. Çam ağaçlarının taze sürgünlerini yiyerek zarar verdiği belirtilen bu böcek türü, kimyasal mücadele sırasında doğal düşmanlarının da yok olması yüzünden hızla çoğaldı.


Yetkililer, çam kese böceğinin dünyada arı ve karıncalar gibi koloniler halinde yaşayan nadir böceklerden olduğunu belirterek, bu böceklerin mayıs ayında ağaçtan indiğini söyledi. Bu zararlıların toprakta 30 santimetre derinliğe yerleştiğini ve birkaç yıl orada kalabildiğini ifade eden yetkililer, şunları kaydetti:


"Ağaçlarda organik madde kaybına yol açan bu böcekler, ortalama 500’er nüfuslu koloniler halinde yaşıyor. Toprağın altına inen 500 zararlıdan 100’ü eylül gibi yüzeye kelebek halinde çıkarken, diğer 400’ü 1 ya da 2 yıl sonra çıkabiliyor. Yüzeye çıkanların her biri 1200-1300 yumurta yumurtluyor. Mücadele edilmemesi durumunda sayılar daha da artabiliyor. Doğal düşmanlarının doğada sayısının yeterli olmaması yüzünden de çam kese böceği daha fazla zarara yol açıyor."


Yetkililer, son birkaç yıldır Bursa ve çevresinde, Ankara, Adana ve Mersin gibi birçok bölgede çam kese böceğine karşı yürütülen biyolojik mücadele kapsamında, "terminatör" (yok edici) olarak anılan "calosoma sycophanta"nın laboratuvar ortamlarında üretilmeye başlandığını bildirdi.


Bu yıl için Bursa’da 6 bine yakın terminatör böceği üretildiğini ve 4 binin doğaya salındığını ifade eden yetkililer, "doğadan toplanan terminatör böceklerden binlercesini üretip biyolojik mücadelede kullanıyoruz. Bu böcekler çam kese böceklerinden yılda yüzlercesini yiyebiliyor ve yumurta bırakabiliyor. Bizim yaptığımız, doğada eksikliği hissedilen yararlı böcek takviyesidir" diye konuştu.