Caretta Caretta'ya parke taşı bağlayıp boğdular

Caretta Caretta'ya parke taşı bağlayıp boğdular
Caretta Caretta'ya parke taşı bağlayıp boğdular
Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, sahile yüzgecine parke taşı bağlanmış olarak ölü Caretta Caretta vurdu. Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Temsilcisi Semih İğdigül ile kaplumbağayı bulan balıkçılar, nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan Caretta'ya yapılanın vicdansızlık olduğunu söyledi.

ERDEMLİ - Arpaçbahşiş Beldesi Sahili'nde balık tutan amatör balıkçılar, yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda 60 kilo ağırlığındaki 40 yaşlarında olan kaplumbağayı görünce şoke oldular. Yüzgecine kilit parke taşı bağlandıktan sonra denize atıldığı tahmin edilen ölü kaplumbağanın nesli tükenmekte ve koruma altına olan Caretta Caretta olduğu tespit edildi.

'BU BİR VAHŞİLİKTİR'

DOHAYKO Akdeniz Bölge Temsilcisi Semih İğdigül, kaplumbağayı bu hale getirenleri vicdansız olarak nitelendirdi. İğdigül, "Hangi vicdansız bir canlının yüzgecine taş bağlayarak denize atar da ölümüne sebep olur anlamak mümkün değil, bu insanlığa sığmaz" dedi.

Nesli tükenmekte olan Caretta Carettaları korumak için dünya seferber olurken, kendini bilmez kişilerce öldürülmesine sert tepki gösteren İğdigül, "Bu canları koruyalım, sık sık balıkçılarımızı denetleyelim. Öyle tahmin ediyorum ki bu canlı bir balıkçının ağına takıldı o balıkçı da sinirlenerek parke taşını bağlayıp denize attı ve boğularak öldü. Bu bir vahşilik ve vicdansızlıktır. Balıkçılar kaplumbağalarla yaşamayı öğrenmeli" diye konuştu.

Caretta Caretta'yı bulan amatör balıkçılardan Arif Gökmen ise, "Kaplumbağayı taş bağlanmış halde bulduk. Kıyıya çıkarttığımızda ölmüş olduğunu gördük. Kimseye zararı olmayan bu canlıyı niçin işkence ile öldürürler?" dedi.

'YAZLIKÇILAR SAHİLİ İŞGAL ETMESİN'
Balıkçılardan Zeki Karabulut de, Arpaçbahşiş Belde Sahili'nin Caretta Caretta üreme alanı olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Caretta Carettalar mayıs ayının sonuna kadar bu kumsala çıkıp yumurta bırakıyorlar. Ancak bölgedeki aşırı yapılaşmadan dolayı sahile yumurta bırakmak için gelen hayvanlar geri dönüyorlar. Kaplumbağaların yumurtalarını bırakması için yazlıkçılar sahili işgal etmesin, şezlonglar konmasın, akşamları ışıklar yakılmasın. Lütfen bu önlemler alınsın."

Sahile vuran Caretta Caretta Kaplumbağası'nın ölüsü vatandaşlar tarafından açılan çukura gömüldü. (Mehmet DOĞANER/DHA)


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Dünya

  ,

  Hayvanlar

  ,

  koruma

  ,

  öldü

  http://www.radikal.com.tr/116860811686084

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Açık mektup; - Sevgihortumu

  Sevgili kaplumbağa sevmez kişi, Seninle aynı sokakta, aynı şehirde bile yaşamayan bir hayvanı öldürmeyi bile değil, işkence yapmayı istedin? Aynı sokakta yaşadığına yapamazdın belki, onu her gördüğünde kendi vicdanın sızlardı evvela. Sen de taşın ipini önce vicdanına, Sonra da kaplumbağanın ayağına.. denizin derinliğine attın. Derinliğine güvendin denizin. Şimdi kaplumbağa karaya, vicdanın yüzüne vuracak. Raskolnikov'dan beter acılar çekeceksin. Gel sarılayım bir kez sana. Sana bir kişi, bir kez içten sarılsaydı.. daha başka olabilirdin. Dilerim bir şekilde sana ulaşır bu yazdıklarım.

  Akil,sir.... - akropol

  Yapilan bu vahsete akil sir ermiyor. Ne tur vicdan, nasil bir ahlak, nasil bir ruh hali el verir bu yapilana???? Ancak cokta sasmamak lazim boyle politikacilari, boyle askerleri, boyle din adamlarini bunyesinden cikaran, her alanda zemini bunca kaygan bir toplumdan bununda cikmasina. Tum bu olanlar ( Ankar'sindan Mersin'inine ) bu toplumun yapisinin yansimasi degilmi?

  Bu nasil Insanlik - tunc2013

  Bu nasil insanliktir boyle, bu tur insanlar nasil bizim icerimizden cikar anlamakta zorlaniyorum. Her tarafta kameralarin gezdigi bir ulkede yasiyoruz umarim bir ise yarar ve bulurlar bu vicdansiz insafsiz caniyi ve adalet de gereken cezayi verir.

  Çok yazık... - esind

  Şu hayvanın tırnağı, kabuğundan dökülen bir pul bile bunu yapabilen insandan (!) daha değerlidir kanımca. İnsanoğlunun kibri, sapkınlığı, sadist eğilimleri bitmek tükenmek bilmiyor. İçim sızladı, gerçekten çok yazık...