@idrisemen

Cennete HES yapılacak!

Cennete HES yapılacak!
Cennete HES yapılacak!
Artvin'de Kamilet Vadisi'ne yapılmak istenen Orta HES projesi için hazırlanan imar planları Artvin İl Özel İdaresi tarafından onaylandı. 2014 yılında Rize İdare Mahkemesi, imar planı hazırlanmadan yürütülen HES inşaatını durdurmuştu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Kamilet Vadisi’nde hidroelektrik santrali (HES) yapmak isteyen Balsu Elektrik Üretim şirketi Haziran 2012 tarihinde ÇED olumlu raporunu aldı. Ancak HES projesinin yapılacağı alan ormanlık bölge olduğu için HES projesinin imar planı hazırlanmadı. Firma 27 Aralık 2013 tarihinde Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen 5 kilometrelik yol yapım izniyle HES inşaatı çerçevesinde sondaj alanı ve sondaj ulaşım yolu yapımına başladı.

İmar planı olmadan yapılan HES inşaatına tepki gösteren bölge halkı yürütmeyi durdurma istemiyle 2013 yılında Rize İdare Mahkemesi’ne başvurdu. İmar planı hazırlanmadan sondaj ulaşım yolunun yapılmasının hukuka aykırı olduğunu tespit eden mahkeme , Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen sondaj yolu yapım iznini iptal etti.

HES İÇİN İMAR PLANI HAZIRLANDI
Mahkemenin yol yapım iznini iptal etmesi üzerine HES projesi için yeni 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planlı ile 1/1000 Uygulama İmar Planı hazırlandı. Plana Orta HES projesi için hazırlanan imar planları da eklendi. Yeni imar planları Artvin İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi tarafından onaylandı. HES için hazırlanan imar planlarına itiraz edeceklerini belirten Arhavi Doğa Koruma Platformu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri olarak Orta HES projesi için hazırlanan imar planlarına yasal süre içerisinde itiraz edeceğiz. Temmuz 2013 yılında Kamilet Vadisi’ndeki HES projelerine karşı tüm sivil toplum kuruluşları ve partiler ortak bir deklarasyon oluşturmuştu. Şimdi bu deklarasyona imza atan AKP ’li meclis üyesinin bu imar planına onay vermesi anlayamıyor ve kınıyoruz. İtirazlarımızın kabul edilmemesi durumunda planların iptali için dava açacağız. Her ne olursa olsun Kamilet Vadisinde HES inşaatı yaptırtmayacağız."


  http://www.radikal.com.tr/129495812949585

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "baska bir canli yasami gelisir" - keryil

  askolsun sevgili yorumcu, "mevcut ekosistem yok olur"u sizin kadar albenili soyleyene rastlamadim. su yuksekliginin, akis debisinin, yagis rejiminin, sulanan topraklarin degismesi, barajin turkiye'de erozyonla hizla tikanacagi ve bunun bir cozumu olmadigi gercegi filan bunlar hep detay. tipki dunyaya meteor carptiginda olacagi gibi, "baska bir canli yasami gelisir" elbette, suphemiz yok.

  o barajları torunlarınız yıkacak - user977168

  ............gibi görünüyor. şu an iki negatifi çarparak bir pozitif elde edilmeye çalışılıyor. Ne olursa olsun! bir gün sizlerin torunları kazandığınız paradan çok daha fazlasını harcayarak o barajları yıkacak ve oraları ağaçlandıracaktır.

  Allah fırsat vermesin - user402690

  Güzel Artvin'i yeterince rezil etmediniz mi akbabalar?

  SU AKAR MİLLET BAKAR - user571570

  Çevreci biri olarak barajların yapılmasına karşı değilim. Baraj yapıldığında orada başka bir canlı yaşamı gelişir. Elazığ'a ilk kez gittiğimde sanki sahil şehrindeyim zannettim. Koskocaman balık pazarı var. Ya nasıl elektrik üreteceğiz? Kömür, gaz, nükleer var. Onlar daha mı çevreci?

  Kiymayin bu derelere - user540389

  Yani simdi bu karadenizdeki derelere yapilan hesler Turkiye'nin enerji ihtiyacini mi karsiliyo?? Hayir uc bes yandas patronumsunun cebini dolduruyo. Siyasi iliskilerle projeleri alan firma burada urettigi elektrigi yine devlete satiyor. Madem enerjide disa bagimliyiz madem dunyanin vergisini oduoz madem ithal ettigimiz dogalgazdan elektrik uretioruz kiymayalim bu derelere. Colugumuzun cogugumuzun hakki var buralarda..