Çevre Nobeli goes to Dr. Şekercioğlu

Çevre Nobeli goes to Dr. Şekercioğlu
Çevre Nobeli goes to Dr. Şekercioğlu

Şekercioğlu, ödülünü aldıktan sonra düzenlenen resepsiyonda Prenses Anne'ya Kars kaşarı hediye etti.

Tropikal biyolog Dr. Çağan Şekercioğlu, Britanya'nın 'Çevre Nobeli' sayılan Whitley Altın Çevre ödülünü kazandı

LONDRA - Tropikal biyolog, ekolog, ornitolog (kuşbilimci) ve doğa fotoğrafçısı Dr. Çağan Şekercioğlu, Kars-Kuyucuk Gölü'nün korunması, bitki örtüsünün ekolojik restorasyonu ve doğa turizminin geliştirilmesi alanında yaptığı çalışmayla, Britanya'nın 'Çevre Nobeli'ni kazandı.

ABD’deki Stanford Üniversitesi Çevre Bilim Merkezi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan Şekercioğlu, Whitley Altın Çevre ödülünü kazanan ilk Türk.

Şekercioğlu’nun 11 finalist arasından birinci olan projesine, iki yıl boyunca 60 bin sterlinlik destek de verilecek. Şekercioğlu, ödülünü Londra'da Prenses Anne'den aldı. Şekercioğlu da prensese Kars'tan getirdiği kaşarı ve bölge kuşlarının posterlerini hediye etti. Dünyanın en önemli çevre ödülleri arasında gösterilen 'Whitley' çevreci iş adamı Edward Whitley’nin kurduğu vakıf aracılığıyla veriliyor.

32 yaşındaki Şekercioğlu, Kars ve Iğdır bölgesine odaklanan Kuzey Doğa Derneği'nin kurucusu. Dernek, Sarıkamış ormanlarındaki ayı ve kurtların sayılmasından, Kuyucuk gölü ve Aras nehrindeki kuşların halkalanmasina kadar pek çok bilimsel çalışmayı, hem yerel halk, yönetim ve valilikle el ele yürütüyor.

Kuyucuk denizden 1627 metre yüksekte, etrafı steple çevrili cennet gibi bir göl. 162 farklı türde kuşa evsahipliği yapıyor. Göl suyu 'şimdilik' temiz. Ancak Şekercioğlu'na göre Kars Çayı'na yapılması planlanan baraj bittiğinde durum değişecek. Çünkü bölgede tarım haketlenecek, gübre kullanımı dolayısıyla sulara karışan nitraft fosfat oranı artacak. Çaresi, halen hayvancılık yüzünden tahrip olmaya başlayan bitki örtüsünün özellikle de sazlıkların 'restorasyonu'. Şekercioğlu "Bu sazlık alan, tarlalardan gelen nitrat-fosfatı da daha çok saza çevirecek, göle gelen suları filtre edip temizliği koruyacak" diyor. Projenin bir ayağı da Kuyucuklulara doğa turizmiyle gelir kaynağı yaratmak. Kuyucuk’ta boş tutulan bir ilkokul valilik tarafından pansiyona çevrilmek üzere derneğe devredilmiş bile. Pansiyon köylülerce işletilecek.

Robert Lisesi'nin ardından Harvard Üniversitesi'nde biyoloji ve antropoloji okuyan Şekercioğlu, doktorasını Stanford Üniveristesi'nde tamamladı. Stanford Üniversitesi Çevre Bilim Merkezi'nde çalışan, yılın dört beş ayını da Kars’ta geçiren Şekercioğlu, aslen Balıkesirli bir ailenin oğlu. Babası model uçak üreten firmanın sahibi, annesi THY’den emekli. Kuşlara ve uçmaya olan ilgisi aileden. Bu konuda iddialı. Kuş ekolojisi konusunda dünyanın en geniş veri tabanına sahip olan kişi olduğunu söylüyor. Yine de kendisi için en büyük şansın, dünyadaki 34 biyoçeşitlilik noktasından üçünü barından Türkiye gibi bir ülkede doğmak olduğunu düşünüyor.(aa