Çevreciler 'yunus avı' geleneğini bitirdi mi?

Çevreciler 'yunus avı' geleneğini bitirdi mi?
Çevreciler 'yunus avı' geleneğini bitirdi mi?
Amerikalı, Kanadalı ve Avustralyalı militanların bulunduğu bir grup hayvan hakları savunucusunun, dün Japonya'nın yunus balığı avına son vermesini istemesinin ardından, bugün Taiji Koyu'nda yunus avı yapılmadı.

Japonya 'nın başkenti Tokyo'daki ABD Büyükelçiliğinin önünde toplanan doğa koruma militanlarının, ABD Başkanı Barack Obama'dan yunus balığı avına son verilmesi için Japon hükümeti üzerinde baskı yapmasını talep etmesi üzerine, ülkenin ortadaki en büyük adası Honşu'nun güneybatı Vakayama ilinde bulunan Taiji Koyu'ndaki yunus avı yapılmadı.

Taiji belediyesinden bir yetkili, Associated Press ajansına  yunus avı yapılmadığı yönünde açıklamada bulundu ancak bundan sonra av yapılıp yapılmayacağı konusunda bir bilgi vermedi.

Grubun başında bulunan, yunus katliamını konu alan, 2010 Belgesel Oscarı'nın sahibi "Koy" (The Cove) filminin yönetmeni Richard O'Barry, Amerikan Büyükelçiliği yetkililerine, Obama'ya verilmek üzere, yunus balığı avının durdurulmasını isteyen ve 150 ülkeden 1,5 milyon kişinin imzaladığı dilekçe iletmişti.

Her yıl, Taiji kasabası açıklarında Japon balıkçılar ortalama 2 bin yunus balığı avlıyor. Yakalanan yunuslardan bir bölümü gösteri merkezlerine satılıyor, diğer bölümü ise eti tüketilmek üzere öldürülüyor. Japonlar, Taiji kasabası açıklarındaki yunus balığı avının, 17'inci yüzyıldan bugüne dek süren bir gelenek olduğunu söylüyor. (aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Japonya

  ,

  Associated Press