Çevrecilerin direniş çadırı yakıldı

Çevrecilerin direniş çadırı yakıldı
Çevrecilerin direniş çadırı yakıldı
Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde, yabancı ortaklı özel bir firma tarafından 100 dönümlük orman arazisinde siyanürle altın ayrıştırılması için çalışma başlatılmasını protesto eden yurttaşların kurdukları direniş çadırı yakıldı.

RADİKAL - Fatsa'ya bağlı Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkii'ndeki özel bir firma tarafından geçen yıl Ekim ayında 100 dönümlük orman arazisindeki ağaçlar kesilerek siyanürle altın ayrıştırılması için çalışma başlatıldı.

Bölgede kurulan şantiyede çalışmalar devam ederken, siyanürle altın ayrıştırılmak istenmesine tepki gösteren yurttaşlar ve çevreciler tarafından da bölgede direniş çadırı kuruldu. Çevre köylerde yaşayan vatandaşlar, 11 aydır direniş çadırındaki siyanür karşıtı nöbet tutmaya eylemlerini sürdürüyor.

Dün gece kimsenin olmadığı bir sırada kimliği belirsiz kişiler tarafnıdan çadır ateşe verildi. Gördükleri manzara karşısında şoke olanlar korkuya kapıldı. Direniş çadırında bulunanlardan Cevat Atar, "Gece yarısı çadırlarda kimse yokken çadırımız yakıldı. Arkadaşlardan biri haber verince koşup geldik. Fındık zamanı kimse içeride kalmıyor, herkes fındık topluyor. Kimin yaktığını bilmiyoruz. Bir baskı söz konusu. Çadırımız kullanılmaz halde ama yedek bir çadırımız var. Mücadelemize devam edeceğiz. Bu saldırılar bizi daha da körükledi. Bizim doğamızdan başka bir şeyimiz yok. Buradaki halkın en büyük geçim kaynapı fındık. Doğa giderse fındık da gider" dedi.
DHA-Ferudun ALTUNTAŞ


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  çevre

  ,

  haber

  ,

  direniş

  ,

  Gece

  ,

  manzara

  ,

  doğa

  ,

  orman

  ,

  firma