CHP Gizem; AK Parti Akkuyu için Rusya'ya gidiyor

CHP Gizem; AK Parti Akkuyu için Rusya'ya gidiyor
CHP Gizem; AK Parti Akkuyu için Rusya'ya gidiyor
CHPli vekiller ile Başbakan aynı anda Rusya'da olacak. CHPLi 3 vekil Rus'da tutuklu bulunan Greenpace üyesi Gizem Akhan'ın duruşmasına katılacak. Başbakan Erdoğan'ın liderliğindeki AK Partili heyet ise enerji konusunda Rus hükümeti ile temaslarda bulunacak.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Rusya’da 2 aydan fazla süredir gözaltında tutulan Grenpeace üyesi Gizem Akhan’ın yarınki duruşması için CHPli 3 milletvekili Rusya’ya gidiyor. İstanbul Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Melda Onur, CHP Malatya Milletvekili İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner Akhan’ın yarınki duruşmasını izleyecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet de Rusya’ya Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili temaslarda bulunmak için bugün Rusya’ya gidiyor.

Gizem Akhan, Greenpeace’in Kuzey Buz Denizi’nde Gazprom şirketinin tehlikeli petrol aramalarına dikkat çekmek için gerçekleştirdiği eylem sonrası Rus Sahil Güvenliği’nin silahlı müdahalesi sonrası gözaltına alınan 30 kişi arasındaydı.

Bu hafta görülen davalarda bugüne dek 1 kişinin gözaltı süresinin 3 ay daha uzatılmasına, 9 kişininse kefaletle serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Akhan’ın duruşması ise yarın 14.00’da başlayacak. Tutuklu yargılama süresinin uzatılıp uzatılmayacağı görüşülecek. Akhan’ın tutukluğu uzatılırsa 3 ay daha cezaevinde kalacak. Tutuksuz yargılanması halinde de 3 ay boyunca Rusya’yı terk edemeyecek.

ONUR: GÖRMEZDEN GELİNECEK BİR KONU DEĞİL
Rusya’da gitmeden önce havaalanında Radikal’in sorularını yanıtlayan CHP milletvekili Onur, Rusya’da bulunacak Ak Partili heyetin de konuyu gündeme getirmelerini talep etti. Onur şunları söyledi:

“Başbakan Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız da orada olacak. Ama onlar Akkuyu Nükleer Santralı’nı görüşmeye gidiyorlar. Biz de Gizem’i kurtarmaya gidiyoruz. Bu çocuklar sadece dünyayı değil, Rusya’yı da kurtarmak istiyorlar. Kuzey Buz Denizi’de Rusya’nın bir parçası. İktidarın Rusya hükümeti ile enerji görüşmeleri yaparken bu konuya da değinsinler. Hakikaten bu iş için onların da çaba sarf etmesi gerekiyor. Gizem gibi bir kızımız var. Biz bir taraftan bunu yapmalıyız onlar da diğer taraftan yapmalı. Bu konu görmezden gelinecek bir konu değil.”

Gizem’in kefaletle serbest bırakılması durumunda da 3 ay Rusya’da kalma zorunluluğu olduğuna değinen Onur, “Temsilciliğimizle bu kızımıza sahip çıkması için temasta bulunacağız. Hem muhalefet, hem iktidar farklı sebeplerle de orada olması önemli. Ancak onların Akkuyu sebebiyle Rusya’da olmasından elbette mutlu değiliz. Dev bir Rusya’nın bu çocuklarla bir terör örgütü gibi mücadele etmesi de hiç yakışmıyor“ dedi.

GREENPEACE’DEN VEKİLLERE TEŞEKKÜR
Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Gülçin Şahin, Türkiye ’den bugüne kadar 50’ye yakın milletvekilinin Rus mahkemesine Gizem’in serbest bırakılması için destek mektupları gönderdiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Milletvekillerinin, Türkiye vatandaşı Gizem’in haklarını savunmak için gösterdikleri bu destek için kendilerine teşekkür ediyoruz. Bugüne dek pek çok devlet adamı ve yüzlerce parlamenter ve pek çok ünlü isim barışçıl eylemcilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu kadar insanın aynı konu üzerinde anlaştığı görülmemiş bir durumdur. Ama bugün hepsi Greenpeace ile görüş birliğinde. Gizem ve gözaltındaki diğer arkadaşlarımız, yazdıkları mektuplarda, onları desteklerin ayakta tuttuğunu, Kuzey Kutbu’ndaki petrol aramalarının hem o bölge hem de tüm dünyaya etkilerini duyurmak adına bir fark yaratmaktan gururlu olduklarını ifade ediyorlar. Çevre için cesurca mücadele eden arkadaşlarımızın yaşadığı haksızlığın bir an önce son bulmasını istiyoruz” dedi.

Rusya’da gözaltında bulunan barışçıl eylemcilere bugüne dek tüm dünyadan destek geldi. Brezilya Başbakanı, İran Devlet Başkan Yardımcısı, Almanya Şansölyesi, İngiltere Başbakanı, Arjantin Senatosu, Avrupa Parlamentosu, Burma’nın Muhalefet Lideri, 11 Nobel Ödülü sahibi ve tüm dünyadan yüzlerce parlamenter açıklamalarda bulundu.