Çin'de gıda skandalı: Eşek etine tilki eti karıştırmışlar

Çin'de gıda skandalı: Eşek etine tilki eti karıştırmışlar
Çin'de gıda skandalı: Eşek etine tilki eti karıştırmışlar
Çin'deki Wal-Mart zincirinde satılan eşek etlerine tilki eti karıştığı anlaşılınca etlerin toplatılmasına karar verildi. ABD'li perakende devi, olaydan dolayı derin bir üzüntü duyduklarını açıkladı ve özür diledi.

Çin ’de laboratuvar analizleri sırasında Five Spice marka eşek eti ürünlerinde farklı hayvanların DNA’ları bulundu. Yerel basına göre skandal bir tüketicinin aldığı ürünün görünüşü, kokusu ve tadından şüphelenmesiyle patlak verdi.

Tüketicinin şüphe üzerine Shandong İlaç ve Gıda İdaresi’ne gönderdiği ette tilki eti bulundu.Wal Mart olayla ilgili inceleme başlatıldığını ve eti sağlayan tedarikçinin gözaltına alındığını açıkladı.

'BU BİZE DERS OLDU'
Wal-Mart Çin’in başkanı CEO’su Greg Foran derin bir üzüntü duyduklarını belirtirken yaşananların kendileri için ders olduğunu söyledi.
Şanghay merkezli CMR’ın (China Market Research) yetkililerinden Shaun Rein de ‘Wal-Mart markasına yüksek gelirli müşterilerin güveni sarsılabilecek bir darbe” değerlendirmesini yaptı.

Eşek eti, satılan genel et ürünleri içinde çok büyük bir dilimi oluşturmasa da Çin de sevilen bir ürün. Tilki eti ise kokusu ve insanlarda kimi zaman yol açtığı sağlık problemleri nedeniyle ucuz.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ZİNCİRİ
Dünyanın en büyük süpermarket zinciri olan Wal-Mart’ın Çin’de 400 şubesi var. Wal-Mart’ın başı Uzakdoğu’da daha önce de ağrıdı. Çin hükümeti 2011’de Carrefour ile Wal--Mart’a fiyatlarda manipülasyon yaptıkları gerekçesiyle 9. 5 milyon yuen para cezası kesti. Aynı yıl zamanı geçmiş ördek etleri nedeniyle Wal-Mart’a ceze kesildi. (The Independent)


  ETİKETLER:

  Çin

  ,

  Ucuz

  ,

  Skandal

  ,

  Para

  ,

  DNA

  ,

  gıda

  ,

  CEO

  ,

  zaman

  ,

  ders

  ,

  şüphe

  ,

  Carrefour

  ,

  İnceleme