Çıralı'da ilk zafer çevrecilerin...

Çıralı'da ilk zafer çevrecilerin...
Çıralı'da ilk zafer çevrecilerin...
Çıralı Plajı'ndaki 18 dönümlük alanı 10 yıllığına kiralayan turizm firmasının bölgede yürüttüğü inşaat çalışmaları, İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması talebiyle açılan dava sonuçlanıncaya kadar Vali Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla durduruldu

Saffet YENİGÜN- Mehmet ÇINAR


ANTALYA - Kemer İlçesi’ndeki dünyanın en iyi plajları arasında anılan Çıralı kumsalındaki 1’inci derece doğal sit alanı konumundaki 18 dönümlük alan, 3’üncü Amatör Küme takımlarından Ormanspor’a antrenman yapması için 19 Aralık 2011’de Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun oluruyla tahsis edildi. Orman ve Su İşleri Antalya İl Müdürlüğü bünyesindeki Ormanspor Futbol Kulübü, bu alanı sponsor anlaşması karşılığında 10 yıllığına Çıralı’da otel işleten turizmci Hüseyin Gedik’e ’günübirlik alan’ olarak işletilmek üzere kiraya verdi.
Alanı kiralayan şirketin bölgede inşaat çalışmalarına başlaması üzerine Çıralı köylüler ve çevreciler, çalışmaların durdurulması ve tahsisin iptali için geçen cumartesi günü eylem başlattı. Çıralı Plajı’nda yatıp kalkan köylüler, konuyu yargıya taşıdı. Artan tepkiler üzerine Vali Ahmet Altıparmak, İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talebiyle açılan dava sonuçlanıncaya kadar inşaat faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi. Kararı sevinçle karşılayan eylemciler, Çıralı Plajı’ndan ayrıldı.


ÇIRALI’DA KAVGAYA GEREK YOK


Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Vali Altıparmak, köylülerin istek ve düşüncelerinin çok önemli olduğunu söyledi. Bölgeye ilişkin ’geçmişte neydi, nasıl bir dönem yaşadı, şu anda ne durumda, gelecekte nasıl bir şey planlanıyor’ şeklinde değerlendirme yapılması gerektiğini belirten Vali Altıparmak, kısmen Çıralıspor’un antrenman sahası, kısmen de muhtarlığın otopark olarak kiraladığı bir alan iken protokolün gündeme geldiğini kaydetti.
Orman Bölge Müdürlüğü’nün köy muhtarlığına, bu araziyi mesire olanı olarak kullanmalarını önerdiğini, ancak muhtarlığın teklifi reddettiğini vurgulayan Altıparmak, arazinin atıl ve mezbelelik olarak kalmaması için Ormanspor’a tahsis edildiğini söyledi.


DAHA ÖNCE ÇIRALISPOR KULLANIYORDU


Ormanspor’un yeni bir futbol sahası yapımı ve bakımını kendi imkanlarıyla yapamayacağından işletme sahibiyle futbol sahası yapımı ve bakımı için protokol imzalandığına işaret eden Altıparmak, şunları söyledi:
"Protokolün iyi incelenmesi lazım. O protokolün H maddesinde, ’Burası futbol sahası olarak bakım ve onarımı yapıldıktan sonra hem Ormanspor’un hem de Çıralıspor’un haftada en az 3 gün antrenman yapacağı bir yer olacak. Bu maddelere uyulmaması durumunda protokol tek taraflı iptal edilecektir’ deniliyor. Ancak işin başka boyutları da var. Bu protokol yapıldı, yüzde 100 doğru, hemen girecek, yapacak anlamına da gelmez. Üçüncü sınıf mesire yeri olması futbol sahası yapılması için uygun mu değil mi önce ona bakılmalı. Ayrıca köylülerin yürütmenin durdurulması talebi var. Bu talep sonuçlanmamış. Dolayısıyla bu kadar kavgaya, gürültüye gerek yok. Bunların çözümlenmesi lazım. Yürütmeyi durdurma kararı Çıralı halkımızın başvuruları doğrultusunda gelirse zaten işlem biter."


HUKUKSUZLUK VARSA CEZASINI ÇEKERLER


Vali Ahmet Altıparmak, bir gazetecinin, "Belki sizi yanlış bilgilendirmiş olabilirler" sözleri üzerine, "Beni şu dediklerimizin dışında yanlış bilgilendirdilerse soruşturmayı da cezayı da hak ederler. Hiçbir kamu bürokratı, amirini yanlış bilgilendiremez. Çünkü ben belgeye bakarım, söylenene değil" diye konuştu.

Ormanspor’a yılık 5 bin liraya tahsis edilen alanın 55 bin liraya kiralanmasında bir gariplik olup olmadığıyla ilgili soru üzerine de Altıparmak, "Orman Bölge Müdürlüğü biraz da malzeme masrafını karşılamak için demek ki böyle bir yola gitmiş. Burada bir hukuksuzluk varsa cezasını çeker. ’Bunu koruyacağız, efendim bunlar doğru yapmıştır’ diyemeyiz. Kim ne hata yaparsa cezasını çeker" dedi. (dha)